Mnoge mame preko interneta kupuju MLEKO ZA BEBE od drugih žena, ali mnogo toga može da POĐE PO ZLU
Posledice mogu biti fatalne po decu
Nisu sve mame u mogućnosti da doje svoje bebe već čak 15 odsto žena ima problema sa tim. U Srbiji statistika je poražavajuća jer se samo 13 odsto beba hrani isključivo majčinim mlekom.
HOROR U ČEŠKOJ: Osam mrtvih u požaru u Domu za osobe sa invaliditetom
FRANCUSKA NA NOGAMA: Sukobi demonstranata i policije, ima povređenih (VIDEO)
NOVI SLUČAJEVI ZARAZE KINESKIM KORONOVIRUSOM: Svetu preti epidemija kao iz 2002. (VIDEO)
Ipak, sada na hiljade žena prodaje svoje mleko na onlajn forumima i Fejsbuk grupama, kako bi pomogle onima koje ne mogu da doje.
I koliko god ovo zvučalo kao lep gest, stručnjaci su zabrinuti da su, na ovaj način, bebe izložene opasnosti od toga da zadobiju neke smrtonosne bolesti poput hepatitisa i HIV-a. Za ovakvu trgovinu mlekom ne samo da ne postoji zakon, već je i potpuno nelegalna u nekim državama, poput Velike Britanije i Irske.
Na ovaj način roditelji su izloženi tome da kupuju mleko koje nije dobro za njihovu decu, ali ipak postoji zakon koji bi mogao biti od pomoći ukoliko nešto pođe po zlu. To je zakon o prekršajima koji tereti pojedince za nanošenje štete i razlikuje se od zakona za kriminalna dela.
Budući da ova neuobičajena prodaja može imati posledice i izazvati štetu, mogla bi spadati u oblast zakona o prekršajima koja se naziva "odgovornost za proizvode" ili "zakon o neispravnim proizvodima". Sudovi za ovaj prekršaj ne izriču kaznu, ali često nalažu optuženima da isplate novčanu naknadu oštećenoj osobi.
Prema zakonu, majčino mleko bi se smatralo "proizvodom" kakvi su i životinjsko mleko, hrana za bebe i krv.
Na osnovu toga, žena koja je proizvela mleko, smatrala bi se "proizvođačem". Ukoliko bi čitav slučaj završio na sudu majčino mleko bi se moglo tretirati kao neispravan proizvod.
Bakterijske i virusne infekcije
Na primer, Irska i Velika Britanija već imaju zakone koji omogućavaju kupcima da podnesu tužbu za štetu nastalu zbog neispravnog proizvoda. Ipak, podnošenje te tužbe može biti malo komplikovano za podnosioca tužbe, jer mora dokazati da je upravo taj proizvod bio neispravan i da je baš on izazvao štetu. Drugim rečima, morali bi da dokažu da je majčino mleko uzrokovalo posledice zbog kojih podnose tužbu.
Proizvod se smatra neispravnim ukoliko ne ispunjava standarde koji se od njega očekuju. U tom slučaju, na sudu bi oni koji podnose tužbu, bili pitani to koliko je razumno očekivati da će majčino mleko kupljeno preko interneta biti bezbedno. Takođe, bile bi razmotrene i radnje "proizvođača".
Na primer, ako je žena prodavala svoje mleko na nekom uglednom sajtu i reklamirala ga kao bezbedno, onda bi bilo razumno očekivati da je to zaista tako. Ovde je zaista najteži deo dokazivanje uzročno - posledične veze tj. dokazivanje toga da ste baš dotičnim proizvodom oštećeni.
U slučaju majčinog mleka kupljenog preko interneta, "šteta" bi verovatno značila smrt ili povredu osobe koja je mleko konzumirala. Štetu mogu predstavljati i bolesti ili bakterijske infekcije poput salmonele i streptokoka ili virusne infekcije poput HIV-a.
Međutim, kao što je ranije rečeno, nije dovoljno samo to da pretrpite štetu, već morate dokazati da je baš taj proizvod izazvao posledice, a ne neki drugi izvor. Ovo je naročito teško dokazati u slučaju bakterijskih i virusnih infekcija.
GOTOVO JE! Kraljica DONELA ODLUKU - Hari i Megan GUBE PLEMIĆKE TITULE, moraju da vrate MILIONE!
Muškarac izbo dečaka (10) naočigled majke: Prišao im na ulici i počeo da KASAPI DETE, a onda je POBEGAO!
Čudo u Australiji: Pronađena devojčica (3) KOJU JE ODNELA BUJICA, pas se NIJE ODVAJAO OD NJE!
KAD SE UDAŠ ZA POGREŠNU OSOBU: Mlada htela da se našali sa mladoženjom, on uradio nešto ZASTRAŠUJUĆE (VIDEO)
PRAVA MISTERIJA: Tela turista nađena pored olupine aviona koji se SRUŠIO PRE 43 GODINE (FOTO)