Многе маме преко интернета купују МЛЕКО ЗА БЕБЕ од других жена, али много тога може да ПОЂЕ ПО ЗЛУ
Последице могу бити фаталне по децу
Нису све маме у могућности да доје своје бебе већ чак 15 одсто жена има проблема са тим. У Србији статистика је поражавајућа јер се само 13 одсто беба храни искључиво мајчиним млеком.
ХОРОР У ЧЕШКОЈ: Осам мртвих у пожару у Дому за особе са инвалидитетом
ФРАНЦУСКА НА НОГАМА: Сукоби демонстраната и полиције, има повређених (ВИДЕО)
НОВИ СЛУЧАЈЕВИ ЗАРАЗЕ КИНЕСКИМ КОРОНОВИРУСОМ: Свету прети епидемија као из 2002. (ВИДЕО)
Ипак, сада на хиљаде жена продаје своје млеко на онлајн форумима и Фејсбук групама, како би помогле онима које не могу да доје.
И колико год ово звучало као леп гест, стручњаци су забринути да су, на овај начин, бебе изложене опасности од тога да задобију неке смртоносне болести попут хепатитиса и ХИВ-а. За овакву трговину млеком не само да не постоји закон, већ је и потпуно нелегална у неким државама, попут Велике Британије и Ирске.
На овај начин родитељи су изложени томе да купују млеко које није добро за њихову децу, али ипак постоји закон који би могао бити од помоћи уколико нешто пође по злу. То је закон о прекршајима који терети појединце за наношење штете и разликује се од закона за криминална дела.
Будући да ова неуобичајена продаја може имати последице и изазвати штету, могла би спадати у област закона о прекршајима која се назива "одговорност за производе" или "закон о неисправним производима". Судови за овај прекршај не изричу казну, али често налажу оптуженима да исплате новчану накнаду оштећеној особи.
Према закону, мајчино млеко би се сматрало "производом" какви су и животињско млеко, храна за бебе и крв.
На основу тога, жена која је произвела млеко, сматрала би се "произвођачем". Уколико би читав случај завршио на суду мајчино млеко би се могло третирати као неисправан производ.
Бактеријске и вирусне инфекције
На пример, Ирска и Велика Британија већ имају законе који омогућавају купцима да поднесу тужбу за штету насталу због неисправног производа. Ипак, подношење те тужбе може бити мало компликовано за подносиоца тужбе, јер мора доказати да је управо тај производ био неисправан и да је баш он изазвао штету. Другим речима, морали би да докажу да је мајчино млеко узроковало последице због којих подносе тужбу.
Производ се сматра неисправним уколико не испуњава стандарде који се од њега очекују. У том случају, на суду би они који подносе тужбу, били питани то колико је разумно очекивати да ће мајчино млеко купљено преко интернета бити безбедно. Такође, биле би размотрене и радње "произвођача".
На пример, ако је жена продавала своје млеко на неком угледном сајту и рекламирала га као безбедно, онда би било разумно очекивати да је то заиста тако. Овде је заиста најтежи део доказивање узрочно - последичне везе тј. доказивање тога да сте баш дотичним производом оштећени.
У случају мајчиног млека купљеног преко интернета, "штета" би вероватно значила смрт или повреду особе која је млеко конзумирала. Штету могу представљати и болести или бактеријске инфекције попут салмонеле и стрептокока или вирусне инфекције попут ХИВ-а.
Међутим, као што је раније речено, није довољно само то да претрпите штету, већ морате доказати да је баш тај производ изазвао последице, а не неки други извор. Ово је нарочито тешко доказати у случају бактеријских и вирусних инфекција.
ГОТОВО ЈЕ! Краљица ДОНЕЛА ОДЛУКУ - Хари и Меган ГУБЕ ПЛЕМИЋКЕ ТИТУЛЕ, морају да врате МИЛИОНЕ!
Мушкарац избо дечака (10) наочиглед мајке: Пришао им на улици и почео да КАСАПИ ДЕТЕ, а онда је ПОБЕГАО!
Чудо у Аустралији: Пронађена девојчица (3) КОЈУ ЈЕ ОДНЕЛА БУЈИЦА, пас се НИЈЕ ОДВАЈАО ОД ЊЕ!
КАД СЕ УДАШ ЗА ПОГРЕШНУ ОСОБУ: Млада хтела да се нашали са младожењом, он урадио нешто ЗАСТРАШУЈУЋЕ (ВИДЕО)
ПРАВА МИСТЕРИЈА: Тела туриста нађена поред олупине авиона који се СРУШИО ПРЕ 43 ГОДИНЕ (ФОТО)