PRETI NOVI IZBEGLIČKI TALAS: Socijalno-ekonomski kolaps u Siriji izazvaće nemerljivu katastrofu
Devet od deset Sirijaca žive u siromaštvu
Situacija u Siriji nakon desetogodišnjeg sukoba naginje ka situaciji "ni mira, ni rata", rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije upozorava da će socijalno-ekonomski kolaps u Siriji prouzrokovati nepovratne posledice, tačnije novi veliki talas izbeglica u Evropsku uniju.
SAVET STRUČNJAKA: Evo kako da smanjite holesterol i sprečite pojavu ateroskleroze i komplikacija na krvnim sudovima!
SAUDIJCI PONOVO DEMONSTRIRALI SILU SA NEBA: Da li će im ovaj potez doneti pobedu u ratu sa Hutima? (VIDEO)
NAPADNUT GRAD KAMIS MUŠAJT: PVO u zadnji čas oborio dve letelice naoružane razarajućim eksplozivom!
- Od samog početka želim da kažem da za sukob u Siriji ne može postojati vojno rešenje, ali situacija nastavlja da naginje ka onome što se naziva 'ni mira ni rata' - rekao je Gutereš na neformalnom zasedanju Generalne skupštine UN.
Kako je dodao, "decenija sukoba, korupcije, loše uprave, regionalne krize, sankcija i pandemije virusa korona doveli su do uništenja sirijske ekonomije i naglog porasta siromaštva".
- Devet od deset Sirijaca žive u siromaštvu, 60 odsto stanovništva ove godine se može suočiti sa glađu, što je najviši pokazatelj u istoriji sirijskog sukoba - istakao je generalni sekretar UN.
Takođe je konstatovao da se za Siriju vezuje i najteža kriza na svetu kada je reč o izbeglicama.
Osvrnuo se i na mehanizam isporuke humanitarne pomoći Siriji preko granice, rekavši da bi trebalo da se produži bar jednu godinu.
Isporuka vakcina Siriji
Prema rečima Gutereša, isporuka vakcina protiv virusa korona Siriji u okviru međunarodnog mehanizma Kovaks trebalo bi da počnu za nekoliko sedmica.
- Trenutno se realizuju planovi za isporuku prve tranše vakcina u narednim nedeljama, koja može pokriti tri odsto stanovništva - precizirao je on.
Gutereš je objasnio da će milion doza vakcina biti poslato Ministarstvu zdravlja Sirije, od čega će 100.000 doza biti predviđeno za severoistočni region zemlje, a prva partija za severozapad će brojati 224.000 doza.
Generalni sekretar je istovremeno skrenuo pažnju na to da proces raspodele vakcina može oduzeti mnogo vremena, tako da se očekuje da će se zaražavanje koronom u Siriji nastaviti tokom 2021. godine.
Socijalno-ekonomski kolaps će dovesti do nepovratnih posledica
Socijalno-ekonomski kolaps u Siriji prouzrokovaće novi veliki talas izbeglica u Evropsku uniju, upozorio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Veršinjin na konferenciji o Siriji.
- U svetlu pandemije virusa korona i neviđenog pooštravanja nezakonitih jednostranih sankcija Sirija se suočava, prema rečima kolega iz UN-a, sa najvećom humanitarnom krizom. Više od 13,5 miliona Sirijaca zahteva hitnu humanitarnu pomoć, što je za 20 odsto više nego prošle godine - istakao je on.
Prema rečima Veršinjina, predstavnici relevantnih međunarodnih organizacija "pozivaju ne samo da se povećaju osnovne humanitarne isporuke, nego i da se Sirijcima obezbede sredstva za život što obuhvata realizaciju projekata rane obnove, popravku i izgradnju objekata civilne infrastrukture".
Međutim, kako je dodao, svi ti pozivi se uporno ignorišu.
- Mi se nepromenljivo zalažemo za političko rešavanje sirijske krize unapređivanjem političkog procesa koji vode sami Sirijci uz podršku UN, kako je predviđeno rezolucijom UN 2254 - zaključio je diplomata.
Više vesti o Siriji, Libiji, Jemenu i Iraku, pročitajte OVDE.