ПРЕТИ НОВИ ИЗБЕГЛИЧКИ ТАЛАС: Социјално-економски колапс у Сирији изазваће немерљиву катастрофу
Девет од десет Сиријаца живе у сиромаштву
Ситуација у Сирији након десетогодишњег сукоба нагиње ка ситуацији "ни мира, ни рата", рекао је генерални секретар УН Антонио Гутереш. Министарство спољних послова Русије упозорава да ће социјално-економски колапс у Сирији проузроковати неповратне последице, тачније нови велики талас избеглица у Европску унију.
САВЕТ СТРУЧЊАКА: Ево како да смањите холестерол и спречите појаву атеросклерозе и компликација на крвним судовима!
САУДИЈЦИ ПОНОВО ДЕМОНСТРИРАЛИ СИЛУ СА НЕБА: Да ли ће им овај потез донети победу у рату са Хутима? (ВИДЕО)
НАПАДНУТ ГРАД КАМИС МУШАЈТ: ПВО у задњи час оборио две летелице наоружане разарајућим експлозивом!
- Од самог почетка желим да кажем да за сукоб у Сирији не може постојати војно решење, али ситуација наставља да нагиње ка ономе што се назива 'ни мира ни рата' - рекао је Гутереш на неформалном заседању Генералне скупштине УН.
Како је додао, "деценија сукоба, корупције, лоше управе, регионалне кризе, санкција и пандемије вируса корона довели су до уништења сиријске економије и наглог пораста сиромаштва".
- Девет од десет Сиријаца живе у сиромаштву, 60 одсто становништва ове године се може суочити са глађу, што је највиши показатељ у историји сиријског сукоба - истакао је генерални секретар УН.
Такође је констатовао да се за Сирију везује и најтежа криза на свету када је реч о избеглицама.
Осврнуо се и на механизам испоруке хуманитарне помоћи Сирији преко границе, рекавши да би требало да се продужи бар једну годину.
Испорука вакцина Сирији
Према речима Гутереша, испорука вакцина против вируса корона Сирији у оквиру међународног механизма Ковакс требало би да почну за неколико седмица.
- Тренутно се реализују планови за испоруку прве транше вакцина у наредним недељама, која може покрити три одсто становништва - прецизирао је он.
Гутереш је објаснио да ће милион доза вакцина бити послато Министарству здравља Сирије, од чега ће 100.000 доза бити предвиђено за североисточни регион земље, а прва партија за северозапад ће бројати 224.000 доза.
Генерални секретар је истовремено скренуо пажњу на то да процес расподеле вакцина може одузети много времена, тако да се очекује да ће се заражавање короном у Сирији наставити током 2021. године.
Социјално-економски колапс ће довести до неповратних последица
Социјално-економски колапс у Сирији проузроковаће нови велики талас избеглица у Европску унију, упозорио је заменик министра спољних послова Русије Сергеј Вершињин на конференцији о Сирији.
- У светлу пандемије вируса корона и невиђеног пооштравања незаконитих једностраних санкција Сирија се суочава, према речима колега из УН-а, са највећом хуманитарном кризом. Више од 13,5 милиона Сиријаца захтева хитну хуманитарну помоћ, што је за 20 одсто више него прошле године - истакао је он.
Према речима Вершињина, представници релевантних међународних организација "позивају не само да се повећају основне хуманитарне испоруке, него и да се Сиријцима обезбеде средства за живот што обухвата реализацију пројеката ране обнове, поправку и изградњу објеката цивилне инфраструктуре".
Међутим, како је додао, сви ти позиви се упорно игноришу.
- Ми се непроменљиво залажемо за политичко решавање сиријске кризе унапређивањем политичког процеса који воде сами Сиријци уз подршку УН, како је предвиђено резолуцијом УН 2254 - закључио је дипломата.
Више вести о Сирији, Либији, Јемену и Ираку, прочитајте ОВДЕ.