Priča o Tamimi i Bani: Deca u službi medijskog rata na Bliskom istoku
Pristrasno izveštavanje zapadnih medija o sudbinama dve devojčice
Izveštaji zapadnih medija o sudbinama dve devojčice sa Bliskog istoka otkriva kako su novinske kuće postale produžena ruka američke spoljne politike.
Pročitajte i:
Tamimi (17) je iz okupiranog dela Zapadne obale, Bana (8) iz sirijskog Alepa, a medijsko izveštavanje o njihovim sudbinama je u potpunom kontrastu.
Priča o Tamimi
Izraelske snage uhapsile su pre nekoliko dana palestinsku devojčicu Tamimi Ahed (17). Trenutno sedi u vojnom zatvoru i čeka presudu. Ali ako ste gledali samo američke medije to niste mogli da saznate!
Ahed Tamimi was forcibly taken away from her parents home by Israelis at 4 a.m. Palestinian time. She is a child activist. A child. pic.twitter.com/oHGB585mTT— asad abukhalil (@asadabukhalil) December 19, 2017
Tamimi je iz zaseoka Nabi Saleh na Zapadnoj obali. Meštani njenog sela aktivno učestvuju u demonstracijama protiv poluvekovne okupacije njene zemlje od strane Izraela. Svakog petka meštanima se pridružuju međunarodni aktivisti za solidarnost i zajedno pokušavaju da dođu do izvora kog su izraelske snage konfiskovale za susedno naselje.
Demonstrante nadomak izvora čekaju naoružani izraelski vojnici, koji koriste različite taktike kako bi ih potisnuli, često ih povređuju, a povremeno i ubijaju. Često napadaju i selo sa kolektivnim merama kažnjavanja.
Tamimi je inače ćerka istaknutih aktivista za borbu protiv okupacije. Njen otac Basem čak je proglašen "zarobljenikom savesti" od strane Amnesti Internacionala 2012. godine, kad su ga izraelske snage zatvorile zbog nenasilnog aktivizma.
Fotografija Tamimi postala je viralna kad se 2012. suočila sa izraelskim vojnikom. Njenu hrabrost tad je pohvalio i tadašnji turski premijer Redžep Tajip Erdogan. Fotografija je ponovo postala aktuelna 2015. kad je Tamimi fotografisana kako udara i grize izraelskog vojnika koji je davio njenog Mohameda (11).
Israel has now detained both parents of teenager Ahed Tamimi, as Israeli leaders vow collective punishment against the family https://t.co/B8RIV1QJNw— Electronic Intifada (@intifada) December 20, 2017
Stejt department je recimo 2016. odbio njen zahtev za ulazak u SAD u sklopu mirovne turneje "Bez dece iza rešetaka".
Tu nije kraj priče. Izraelski vojnici u petak su upucali Mohameda (14) u glavu sa gumenim metkom. Sada je u medicinskoj komi. Video koji su objavili izraelski mediji prikazuje Tamimi i njenu rođaku Nur (20) kako se dan ranije na demonstracijama guraju sa izraelskim vojnicima koji su blokirali prilaz njihovoj porodičnoj kući. Komentatori su na sav glas hvalili vojnike jer nisu napali devojčice.
A ono što se ne zna jeste da su izraelske snage napale njihovu kuću već sledećeg jutra i da je cela porodica uhapšena. Tu nastaje blistavi kontrast sa pričom o Bani al-Abed.
Priča o Bani
Tokom borbi sirijskih vladinih snaga i džihadističkih grupa u Alepu, septembra 2016, godine pojavio se tvit sedmogodišnje Bane, koji je dobio stotine hiljada pristalica preko noći.
Istraga je pokazala da je tvit poslat iz istočnog Alepa koji je bio pod kontrolom Nusra fronta. Nikome nije bilo jasno kako je to moguće jer je pristup internetu bio uglavnom nedostupan. Čak je i Tviter verifikovao račun kršeći svoja pravila koja zabranjuju verifikaciju maloletnika.
Medijske ličnosti, kao što je novinar CNN-a Džejk Taper, spremno je promovisao Banin nalog pozivajući milione svojih pristalica da ga prate. A Bana je uz pomoć svoje majke Fatemah u tvitovima pozivala američku vojnu eskalaciju koja bi srušila vladu Asada i pokrenula čak treći svetski rat.
Za razliku od njenih tečnih tvitova - Banin govor je bio poprilično nemušt. To je bila indikacija da je malo razumela engleski jezik. A kako se oslobađanje Alepa od strane sirijske vojske i Hezbolaha približavalo, tako je Bana tvitovala da je njena smrt u njihovim rukama neizbežna.
Nedeljama kasnije njena porodica se iznenada pojavila u provinciji Idlib. Bana je odmah bila predstavljena u zapadnim medijima. Čak je od strane Vašington posta nazvana "Anom Frank" naše ere.
U maju je njena porodica dobila tursko državljanstvo. Tokom intervjua sa turskim državnim medijima postalo je jasno da ne razume engleski jezik. Bez obzira na to dobila je ugovor da objavi knjigu – i to uz pomoć J.K. Rovling koja je autor knjiga o Hariju Poteru. Knjiga od 224 strane opisuje njen život u Alepu.
Bana danas promoviše svoju knjigu u SAD. Sa poboljšanim engleskim jezikom pojavljuje se na tamošnjim televizijama. Takođe je objavila članak u časopisu Tajm.
A Tamimi čeka na presudu pred izraelskim vojnim sudom.