PRIJAVLJEN NESTANAK ŽENE, a onda je mračno klupko tajni njenog muža počelo da se razmotava: NIJE BILA JEDINA ŽRTVA!
Otkako je Fren Smit nestala 1991, počele su da se otkrivaju mračne tajne njenog muža.
Džon Smit je tokom tri decenije od njenog nestanka osuđen za ubistvo svoje prve supruge u Ohaju godinama ranije, a vlasti nisu znale za to ubistvo dok nisu počele da istražuju Frenin nestanak, piše “Jahu njuz”.
Frenino telo nikad nije nađeno, ali su tužioci Nju Džersija optužili muža za njenu smrt pre pet godina. A onda je slučaj dobio neočekivani obrt. Ti isti tužioci su odbacili optužbe za ubistvo protiv Smita, u zamenu za informacije za koje su njena porodica i agent FBI koji je godinama istraživao slučaj rekli da su nepouzdane i verovatno netačne.
Penzionisani specijalni agent FBI Robert Hilend prozvao je tužioce zbog ovog dogovora.
-Ovo je bio neuspeh na strani kancelarije tužioca okruga Merser – rekao je on.
-Izneverili su našu porodicu – rekla je Frenina sestra Šeri Dejvis.
Tužilaštvo je branilo odluku o odbacivanju optužbe, a portparol je u saopštenju naveo da bi im ono što je preostalo, pošto je sudija blokirao uvođenje ključnih dokaza, omogućilo da “predstave Smita kao lošeg muža, ali ne i ubicu”. Portparol je dodao da je Frenina porodica obaveštena o verovatnom otpuštanju i sporazumu pre nego što je optužba odbačena 6. jula 2023.
-Priznali su da razumeju kako napredujemo i, iako razočarani ishodom, nisu izrazili nikakvu kritiku tada - rekao je portparol.
Fren (49) je nestala 28. septembra 1991. Džon je rekao vlastima da je ona naglo otišla u posetu rođacima, ali je njena porodica rekla da se nisu čuli sa njom.
Dok su rođaci pokušavali da sastave šta se dogodilo, detektiv Majk Densberi je otkrio da je Džon bio ranije oženjen sa Dženis Hartman. Par se razišao 1974, nakon svega nekoliko godina. Ali, uskoro je otkriven još jedan detalj – nekoliko dana nakon razvoda, Hartman je nestala i više se od nje nije čulo. Vlasti Ohaja su verovale da je pobegla i nisu istraživale slučaj kao ubistvo.
Smit je ponudio neobično slične izjave i detalje u slučaju nestanka obe supruge, otkrili su detektivi.
Rekao je da veruje da je Hartmanova otišla na Floridu sa crvenim koferom, dok je Freninom slučaju rekao da je ona otišla na Floridu kod porodice sa žutim koferom.
Istražitelji su sumnjali da je Smit odgovoran za nestanak svojih supruga, ali nisu imali dokaza. Tek godinama kasnije, nakon što je Hilend preuzeo istrage 1997, je došlo do pomaka. Do tada se Smit preselio u San Dijego, ponovo oženio i radio za proizvođača automobila.
Hilend je u maju 1999. organizovao seriju koordinisanih intervjua sa ljudima povezanim sa Smitom – rođaka, kolega i bivših – kao i sa njim samim. Dok su ga ispitivali, Smit je rekao istražiteljima da ima srčani udar i saslušanje je okončano. Ali, nekoliko dana kasnije je Smitov brat podelio nešto sa FBI što nije prethodno otkrio.
U zamenu za dogovor prema kojem neće biti optužen, brat je otkrio da je u novembru 1974. video Smita sa velikom drvenom kutijom u garaži pored kuće bake i dede u Ohaju. Brat je rekao da je Smit plakao i stavljao odeću za koju je verovao da pripada Hartmanovoj u kutiju. Kutija zatvorena ekserima ostala je u garaži još pet godina, dok je deda nije otvorio, rekao je brat istražiteljima. Unutra je video, kako je verovao, ostatke Hartmanove.
Otkriće ga je mučilo godinama, ali se nije obratio vlastima jer ga je deda molio da ćute.
-Deda mu je rekao da će, ako pozovu šerifa, njegova baka umreti – rekao je Hilend.
Brat je pozvao Smita i rekao mu da je našao kutiju, nakon čega je ovaj došao i odneo je u svom vozilu. Skoro godinu dana kasnije ostaci su iskopani sa ruralnog groblja u Indijani a u aprilu 2000. se ustanovilo da pripadaju Hartmanovoj. Šest meseci kasnije, Smit je optužen za njeno ubistvo. Izjasnio se da nije kriv, ali je 2001. osuđen na 15 godina zatvora.
Potraga za Freninim telom je nastavljena, ali bez uspeha. Ipak, tužioci su smatrali da imaju dovoljno dokaza da optuže Smita zbog nestanka Fren. U novembru 2019. Smit je optužen za prvostepeno ubistvo nakon što su tužioci predstavili poroti dokaze o Freninom nestanku i ubistvu Hartmanove. Ali, 2022. je sudija zabranio tužiocima da predstavljaju dokaze Hartmeninog ubistva, navodeći da bi to nepravično uticalo na porotu. Suočeni sa predstojećim odbacivanjem optužbi, tužioci su sklopili sporazum sa Smitom.
“Smit nije priznao ubistvo, ali bi pristao da nam kaže šta je uradio sa njenim telom”, naveo je portparol u mejlu.
Tužioci su podelili ono što je Smit rekao, ali nisu javno otkrili detalje, navodi se u saopštenju. Dijana Čajlders, Frenina ćerka, rekla je da su zvaničnici rekli porodici da je Smit priznao da je umotao telo njene majke u ćebe i ostavio je u kontejneru u fabrici u kojoj je radio u Nju Džersiju. Frenina sestra je rekla da je ideja da je sporazum omogućio zatvaranje slučaja za njenu porodicu “uvreda”. Ona nije verovala u Smitove navode, te je rekla da ta informacija nije uradila “ništa” za njenu porodicu.
Hilend je bio šokiran što sporazum nije tražio puno priznanje ili ili potkrepljujuće dokaze. Rekao je da se čini malo verovatnim da bi Smit ostavio Frenino telo u kanti za smeće u fabrici sa mnogo zaposlenih koji su to lako mogli da primete.
Hilend je rekao da će Džon Smit, kad ode na sledeće saslušanje za uslovno puštanje na slobodu 2029, možda imati veće šanse da izađe jer će moći da kaže da je sarađivao sa vlastima.