PRODAO BUBREG DA BI KUPIO TELEFON! Tinejdžer podvrgnut ILEGALNOJ operaciji, pa se sve iskomplikovalo
"Zašto mi treba drugi bubreg? Jedan je dovoljan", rekao je Vang Šangkun
Još 2011. godine, kineski tinejdžer je prodao jeda bubreg kako bi mogao da kupi najnoviji Apple uređaj. Tada 17-godišnji Vang Šangkun prodao ga je na crnom tržištu za 3.273 američkih dolara pre nego što je novac iskoristio za kupovinu "iPada 2" i "iPhonea 4". „Zašto mi treba drugi bubreg?" rekao je Vang tada, prema pisanju "The Epoch Times". "Jedan je dovoljan."
KRDA DIVLJIH ZVERI ŠETAJU GLAVNIM GRADOM! Krvoločne životinje napadaju i danju - nađeni RASTRGNUTI ljubimci (VIDEO)
"SPREMNI SMO ZA RAT NA SVIM FRONTOVIMA I PROTIV SVIH" Putinu predstavljeno novo oružje među kojim su i ROBOTI
"BRZA INTEGRACIJA ZAPADNOG BALKANA" Mađarska želi Srbiju što pre u EU - "saradnja i sa BiH bitna"
Tragično, 27-godišnjak je sada vezan za aparat za dijalizu i verovatno će doživotno ostati prikovan za krevet nakon što pati od nedostatka bubrega. Ubrzo nakon što je prodao desni bubreg, Vang – koji dolazi iz provincije Anhui – rekao je za "China Netvork Television" da je želeo da kupi iPad 2, ali nije imao dovoljno novca. Agenta za organe je pronašao na Internetu. Ubrzo nakon toga, Vang je podvrgnut ilegalnoj operaciji u centralnoj provinciji Hunan kako bi mu uklonili desni bubreg i isporučili nepoznatom primaocu. Tek kada se vratio kući sa svojim skupim novim Apple uređajima, njegova majka je postala sumnjičava i primorala ga da prizna. Devet osoba umešanih u operaciju je uhapšeno, a petoro je od tada optuženo za namerno ranjavanje i trgovinu organima.
U roku od nekoliko meseci, Vang je razvio infekciju u svom preostalom bubregu — zahvaljujući nehigijenskom tretmanu u toku operacije i nedostatku postoperativne nege za koju se smatralo da je uzrok. Na kraju je pretrpeo otkaz organa. Sada je njegovo stanje toliko teško da je prikovan za krevet i zahteva svakodnevnu dijalizu da bi se njegova krv očistila od toksina koje njegov preostali bubreg više ne može da podnese.
Kina je zabranila trgovinu ljudskim organima 2007. godine, ali jaz između broja ljudi kojima je potrebna transplantacija i broja donatora hranio je ogromno crno tržište.