Progoni ih nacistička prošlost: Ubili su je, a sad nazivaju voz po njoj
Kontroverzna odluka
Nemačka železnička kompanija "Dojče ban" donela je odluka da 25 brzih vozova imenuje po čuvenim Nemcima. To ne bi bilo čudno, da jedan od njih nije odlučila da nazove po Ani Frank, jevrejskoj devojčici koja je nastradala u Holokaustu, a upravo je ova kompanija naslednik nacističkog preduzeća "Dojče rajhsban" čijim su vozovima milioni Jevreja deportovani u logore širom Evrope.
Burno političko raspoloženje: Angela Merkel pokušava da spasi pregovore o koaliciji
Izričito nemačko NEIN: Ne priznaje JEDNOSTRANO proglašenje nezavisnosti Katalonije
Zbog kontroverzne odluke železničke firme poslanik u Bundestagu Iris Eberl rekla je da je to "neukusan izbor", jer su Ana Frank i drugi Jevreji vozovima deportovani u smrt, preneo je Bi-Bi-Si.
Germany's newest high speed train ICE to be named after Anne Frank.. (who ironically was deported by Germans to a … https://t.co/MRBuC6i2lU pic.twitter.com/S5yswK4HWq— Google Pixel (@GooglePixel_) October 29, 2017
Odgovarajući na primedbe javnosti portparol "Dojče bana" Antje Nojbauer je podsetila da je Ana Frank simbol tolerancije i da ona predstavlja "mirnu koegzistenciju različitih kultura, a što je posebno važno u sadašnjim vremenima".
Na listi poznatih po kojima će se zvati vozovi su i ratni disidenti koji su umrli zbog otpora nacistima - Hans i Sofi Šol, kao i teolog Ditrih Bonhefer. Takođe, tu su i filozofi Hana Arent i Karl Marks, pisac Tomas Man, kompozitor Ludvig van Betoven i glumica i pevačica Marlen Ditrih.
Inače, knjiga "Dnevnik Ane Frank" je globalni bestseler. U dnevniku ove devojčice opisano je kako se ona krila sa svojom porodicom u Amsterdamu pod okupacijom nacista u Drugom svetskom ratu. Međutim, porodica Frank je pronađena i ubrzo nakon toga deportovana je u Aušvic 1944. godine, a Ana je umrla u koncentracionom logoru Bergen-Belsen u 15. godini.