PROVOKACIJE NA DALEKOM ISTOKU! Kina i Filipini se optužuju za međunarodni incident SVETSKIH RAZMERA
Filipini i Kina razmenili su optužbe nakon susreta njihovih aviona iznad spornog područja u Južnom kineskom moru.
Filipinska vojska oštro je osudila "opasne i provokativne akcije" kineskog vazduhoplovstva, dok je Narodnooslobodilačka armija Kine (PLA) saopštila da je postupala na profesionalan i zakonit način.
Ovo je prvi put da su Filipini uputili žalbu zbog opasnih akcija kineskih aviona, za razliku od mornaričkih ili obalskih stražara, od kada je predsednik Ferdinand Markos Mlađi preuzeo dužnost 2022. godine.
Dva kineska aviona izvela su opasan manevar i ispalila svetleće rakete u pravcu filipinskog vojnog aviona koji je obavljao rutinsku patrolu iznad grebena Skarboro u četvrtak ujutru, saopštila je vojska.
"Ovo je ugrozilo živote našeg osoblja koje je nedavno sprovodilo operacije pomorske bezbednosti u filipinskim pomorskim zonama," rekao je načelnik Generalštaba filipinskih oružanih snaga Romeo Brawner, dodajući da su kineski avioni ometali zakonite letačke operacije i prekršili međunarodne propise o bezbednosti u avijaciji.
Kina odbacuje optužbe
Filipinski avion je "uprkos ponovljenim upozorenjima Kine, insistirao na nezakonitom upadu u vazdušni prostor ostrva Huanđan", remeteći obuku, saopštila je Južna komanda PLA u subotu.
Kineske pomorske i vazduhoplovne snage sprovele su identifikaciju, praćenje, upozorenje i proterivanje u skladu sa zakonom, navodi se.
"Operacija na terenu bila je profesionalna, poštovala je norme, bila je zakonita i legitimna", saopštila je PLA, pozivajući Filipine da prestanu sa, kako je nazvano, kršenjem i provokacijama.
Filipinski ribari često posećuju greben Skarboro, jedno od dve tačke sukoba u dugotrajnom pomorskom rivalstvu sa Kinom. Peking je u sredu organizovao borbenu patrolu blizu grebena, koji Manila naziva Bajo de Masinlok, a Kina je zauzela 2012. godine i naziva ostrvom Huanđan.
Peking polaže pravo na gotovo čitavo Južno kinesko more, koje je put za više od tri triliona dolara godišnje pomorske trgovine, uključujući delove na koje pravo polažu i Filipini, Vijetnam, Indonezija, Malezija i Brunej.
Kina odbacuje presudu Stalnog arbitražnog suda u Hagu iz 2016. godine, prema kojoj kineska široka potraživanja nemaju osnovu u međunarodnom pravu.
Filipini su u maju optužili kineske ribare za uništavanje životne sredine na grebenu Skarboro korišćenjem cijanida u ribolovu, vađenjem džinovskih školjki i drugih zaštićenih stvorenja, te oštećenje koralnih grebena, što je Kina negirala.
Srbija Danas