ПРОВОКАЦИЈЕ НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ! Кина и Филипини се оптужују за међународни инцидент СВЕТСКИХ РАЗМЕРА
Филипини и Кина разменили су оптужбе након сусрета њихових авиона изнад спорног подручја у Јужном кинеском мору.
Филипинска војска оштро је осудила "опасне и провокативне акције" кинеског ваздухопловства, док је Народноослободилачка армија Кине (ПЛА) саопштила да је поступала на професионалан и законит начин.
Ово је први пут да су Филипини упутили жалбу због опасних акција кинеских авиона, за разлику од морнаричких или обалских стражара, од када је председник Фердинанд Маркос Млађи преузео дужност 2022. године.
Два кинеска авиона извела су опасан маневар и испалила светлеће ракете у правцу филипинског војног авиона који је обављао рутинску патролу изнад гребена Скарборо у четвртак ујутру, саопштила је војска.
"Ово је угрозило животе нашег особља које је недавно спроводило операције поморске безбедности у филипинским поморским зонама," рекао је начелник Генералштаба филипинских оружаних снага Ромео Brawner, додајући да су кинески авиони ометали законите летачке операције и прекршили међународне прописе о безбедности у авијацији.
Кина одбацује оптужбе
Филипински авион је "упркос поновљеним упозорењима Кине, инсистирао на незаконитом упаду у ваздушни простор острва Хуанђан", реметећи обуку, саопштила је Јужна команда ПЛА у суботу.
Кинеске поморске и ваздухопловне снаге спровеле су идентификацију, праћење, упозорење и протеривање у складу са законом, наводи се.
"Операција на терену била је професионална, поштовала је норме, била је законита и легитимна", саопштила је ПЛА, позивајући Филипине да престану са, како је названо, кршењем и провокацијама.
Филипински рибари често посећују гребен Скарборо, једно од две тачке сукоба у дуготрајном поморском ривалству са Кином. Пекинг је у среду организовао борбену патролу близу гребена, који Манила назива Бајо де Масинлок, а Кина је заузела 2012. године и назива острвом Хуанђан.
Пекинг полаже право на готово читаво Јужно кинеско море, које је пут за више од три трилиона долара годишње поморске трговине, укључујући делове на које право полажу и Филипини, Вијетнам, Индонезија, Малезија и Брунеј.
Кина одбацује пресуду Сталног арбитражног суда у Хагу из 2016. године, према којој кинеска широка потраживања немају основу у међународном праву.
Филипини су у мају оптужили кинеске рибаре за уништавање животне средине на гребену Скарборо коришћењем цијанида у риболову, вађењем џиновских шкољки и других заштићених створења, те оштећење коралних гребена, што је Кина негирала.
Србија Данас