PUTIN ČUVA RUSIJU: Novi RADIKALAN POTEZ ruskog predsednika predstavlja PRST U OKO Zapadu
Ruski parlament želi da pooštri zakone u vezi sa internetom i omogući vlastima da hapse ili kažnjavaju one koji šire lažne vesti ili vređaju vladine zvaničnike onlajn.
Prema predloženim zakonima, koji još čekaju na usvajanje i potpis predsednika, ljudima koji šire "nepristojne" postove koji pokazuju "nepoštovanje za društvo, državu i državne simbole Ruske Federacije, kao i vladine zvaničnike poput predsednika Vladimira Putina, preti do 15 dana zatvora".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/03/09/alzir.jpg?itok=yoQUfX86)
Sprema li Zapad NOVU LIBIJU? Protesti u Alžiru oživljavaju ARAPSKO PROLEĆE, zbog Buteflike DIVLJAJU PO ULICAMA (VIDEO)
Pojedinci koji šire "lažne vesti" biće kažnjeni blažom novčanom kaznom, između 45-75 dolara, dok će pravna lica morati da izdvoje do 15.000 dolara. Takođe, prema "zakonu protiv lažnih vesti", kojeg je usvojio Donji dom ruske Dume u sredu, provajderi moraju da blokiraju pristup sadržajima koji "vređaju ljudsko dostojanstvo i javni moral".
Lažne vesti definisane su kao bilo koja nepotvrđena informacija koja ugrožava nečiji život, zdravlje ili vlasništvo, ili preti masovnim javnim neredima, vitalnoj infrastrukturi, transportu i društvenim službama, kreditnim organizacijama, komunikacijama ili industriji.
Prošlog meseca su zakonodavci predložili odvajanje Rusije od ostatka globalne mreže, a neki aktivisti plaše se da će to značiti stvaranje kineskog fajervola da cenzuriše i nadgleda sav sadržaj koji ulazi i izlazi iz zemlje.
U izgradnji svog cenzorskog internet aparata Rusija se okrenula Kini za stručnu pomoć. Američka organizacija "Fridom haus" je izvestila da je Peking poslednjih godina preduzeo korake ka propagiranju svog modela u inostranstvu, uključujući obuku stranih zvaničnika, obezbeđivanje tehnologije za cenzuru i nadgledanje i pritiske na međunarodne kompanije da se povinuju kineskim standardima čak i kad operišu van zemlje.
- Ovi trendovi su egzistencijalna pretnja za budućnost otvorenog interneta i izgleda za veću demokratiju širom globusa – kažu iz "Fridom haus".
Rusija je posebno podržala doktrinu kineskog predsednika Sija Đinpinga o sajber suverenitetu, koji poziva vlade da više kontrolištu svoje nacionalne interese i legalizuju blokiranje i filtriranje sadržaja na međunarodnom nivou.