ПУТИН ЧУВА РУСИЈУ: Нови РАДИКАЛАН ПОТЕЗ руског председника представља ПРСТ У ОКО Западу
Руски парламент жели да пооштри законе у вези са интернетом и омогући властима да хапсе или кажњавају оне који шире лажне вести или вређају владине званичнике онлајн.
Према предложеним законима, који још чекају на усвајање и потпис председника, људима који шире "непристојне" постове који показују "непоштовање за друштво, државу и државне симболе Руске Федерације, као и владине званичнике попут председника Владимира Путина, прети до 15 дана затвора".
Спрема ли Запад НОВУ ЛИБИЈУ? Протести у Алжиру оживљавају АРАПСКО ПРОЛЕЋЕ, због Бутефлике ДИВЉАЈУ ПО УЛИЦАМА (ВИДЕО)
Појединци који шире "лажне вести" биће кажњени блажом новчаном казном, између 45-75 долара, док ће правна лица морати да издвоје до 15.000 долара. Такође, према "закону против лажних вести", којег је усвојио Доњи дом руске Думе у среду, провајдери морају да блокирају приступ садржајима који "вређају људско достојанство и јавни морал".
Лажне вести дефинисане су као било која непотврђена информација која угрожава нечији живот, здравље или власништво, или прети масовним јавним нередима, виталној инфраструктури, транспорту и друштвеним службама, кредитним организацијама, комуникацијама или индустрији.
Прошлог месеца су законодавци предложили одвајање Русије од остатка глобалне мреже, а неки активисти плаше се да ће то значити стварање кинеског фајервола да цензурише и надгледа сав садржај који улази и излази из земље.
У изградњи свог цензорског интернет апарата Русија се окренула Кини за стручну помоћ. Америчка организација "Фридом хаус" је известила да је Пекинг последњих година предузео кораке ка пропагирању свог модела у иностранству, укључујући обуку страних званичника, обезбеђивање технологије за цензуру и надгледање и притиске на међународне компаније да се повинују кинеским стандардима чак и кад оперишу ван земље.
- Ови трендови су егзистенцијална претња за будућност отвореног интернета и изгледа за већу демократију широм глобуса – кажу из "Фридом хаус".
Русија је посебно подржала доктрину кинеског председника Сија Ђинпинга о сајбер суверенитету, који позива владе да више контролишту своје националне интересе и легализују блокирање и филтрирање садржаја на међународном нивоу.