Raspad nemačke vlade: Prvi odjeci Trampove pobede, oglasio se kancelar Olaf Šolc
Nemačka vladajuća koalicija, koju čine Socijaldemokratska partija (SPD), Zeleni i Slobodna demokratska partija (FDP), raspala se večeras nakon što je kancelar Olaf Šolc odlučio da smeni ministra finansija Kristijana Lindnera.
Ovaj drastičan potez rezultat je dubokih nesuglasica unutar koalicije, koje su se naročito odnosile na ekonomsku politiku i fiskalne reforme. Kako prenosi Politico, Šolc je najavio da će uslediti glasanje o poverenju vladi, koje će biti održano 15. januara 2024. godine. Ako kancelar ne uspe da dobije podršku, Nemačka bi mogla da se suoči sa prevremenim izborima, koji se očekuju najkasnije do marta 2024. godine.
Raskol u koaliciji i nesuglasice oko fiskalne politike
Lindnerov otkaz zapravo znači i izlazak njegove stranke, FDP, iz koalicije. Odluka je rezultat nesuglasica u vezi sa ekonomskim planovima, jer su se liberali, predvođeni Lindnerom, zalagali za strožija fiskalna pravila, smanjenje poreza i smanjenje javne potrošnje, dok su Šolc i Zeleni želeli da zadrže visoku socijalnu potrošnju i stimulišu ekonomiju kroz investicije i ekonomske podsticaje.
- Prečesto je ministar Lindner blokirao ključne zakone, koristeći političke taktike koje su narušile moje poverenje - izjavio je Šolc.
Ovaj raskol zapravo označava i kraj pokušaja kompromisa među strankama, iako je Šolc, kako prenosi Politico, ponudio Lindneru dogovor o specijalnom fondu za pomoć Ukrajini, koji bi bio van redovnog budžeta Nemačke. Lindner je, međutim, odbio tu ponudu, ističući da Šolc nije uočio ozbiljnost ekonomskih problema u zemlji.
Trampov izborni uspeh i politička nestabilnost
Politička nestabilnost u Nemačkoj dolazi samo nekoliko sati nakon što je Donald Tramp ostvario pobedu na američkim predsedničkim izborima. Nemački politički lideri, koji zavise od američke vojne zaštite i saradnje u trgovini, sada strahuju da bi Trampova politika mogla ozbiljno ugroziti nemačku ekonomiju, naročito industrijske sektore poput automobilske industrije, koja bi se mogla naći na udaru trgovinskih tarifa.
Šolc je, uprkos spoljnim izazovima, pokušao da zadrži stabilnost koalicije, ističući kako je žao što je morao doneti ove teške odluke. Međutim, unutrašnji razdori unutar vlade pokazali su se nepremostivima.
FDP, najmanja stranka u koaliciji, koja se trenutno bori sa slabim izbornim rezultatima, s podrškom od svega četiri procenta, našla se pod velikim pritiskom da raskine koaliciju kako bi sačuvala političku budućnost. Naime, stranka je u poslednje vreme pokušavala da utiče na ekonomske reforme, a nedavni dokument koji je Lindner objavio poziva na smanjenje poreza i ublažavanje klimatskih politika, što je naišlo na otpor koalicionih partnera.
Prema analizama, koalicija nije uspela da se dogovori ni oko budžeta za 2025. godinu, koji sadrži prazninu od najmanje 2,4 milijarde evra, a ni oko mere za oživljavanje posrnule nemačke ekonomije.
Očekivanja i posledice za Nemačku
Politička kriza koja potresa Nemačku dolazi u kritičnom trenutku, kada se očekuje da će Trampova pobeda dodatno zakomplikovati ekonomske odnose sa SAD-om, što bi moglo imati dugoročne posledice po najveću evropsku ekonomiju. Analize Nemačkog ekonomskog instituta predviđaju da bi trgovinski rat sa SAD-om mogao koštati Nemačku čak 180 milijardi evra tokom Trampove eventualne druge predsedničke utakmice.
Iako je postojala nada da će pretnja Trampovom politikom naterati koalicione stranke da premoste nesuglasice, pokazalo se da ni međunarodni pritisci nisu bili dovoljni da obuzdaju unutrašnje tenzije.
Srbija Danas