Распад немачке владе: Први одјеци Трампове победе, огласио се канцелар Олаф Шолц
Немачка владајућа коалиција, коју чине Социјалдемократска партија (СПД), Зелени и Слободна демократска партија (ФДП), распала се вечерас након што је канцелар Олаф Шолц одлучио да смени министра финансија Кристијана Линднера.
Овај драстичан потез резултат је дубоких несугласица унутар коалиције, које су се нарочито односиле на економску политику и фискалне реформе. Како преноси Политицо, Шолц је најавио да ће уследити гласање о поверењу влади, које ће бити одржано 15. јануара 2024. године. Ако канцелар не успе да добије подршку, Немачка би могла да се суочи са превременим изборима, који се очекују најкасније до марта 2024. године.
Раскол у коалицији и несугласице око фискалне политике
Линднеров отказ заправо значи и излазак његове странке, ФДП, из коалиције. Одлука је резултат несугласица у вези са економским плановима, јер су се либерали, предвођени Линднером, залагали за строжија фискална правила, смањење пореза и смањење јавне потрошње, док су Шолц и Зелени желели да задрже високу социјалну потрошњу и стимулишу економију кроз инвестиције и економске подстицаје.
- Пречесто је министар Линднер блокирао кључне законе, користећи политичке тактике које су нарушиле моје поверење - изјавио је Шолц.
Овај раскол заправо означава и крај покушаја компромиса међу странкама, иако је Шолц, како преноси Политицо, понудио Линднеру договор о специјалном фонду за помоћ Украјини, који би био ван редовног буџета Немачке. Линднер је, међутим, одбио ту понуду, истичући да Шолц није уочио озбиљност економских проблема у земљи.
Трампов изборни успех и политичка нестабилност
Политичка нестабилност у Немачкој долази само неколико сати након што је Доналд Трамп остварио победу на америчким председничким изборима. Немачки политички лидери, који зависе од америчке војне заштите и сарадње у трговини, сада страхују да би Трампова политика могла озбиљно угрозити немачку економију, нарочито индустријске секторе попут аутомобилске индустрије, која би се могла наћи на удару трговинских тарифа.
Шолц је, упркос спољним изазовима, покушао да задржи стабилност коалиције, истичући како је жао што је морао донети ове тешке одлуке. Међутим, унутрашњи раздори унутар владе показали су се непремостивима.
ФДП, најмања странка у коалицији, која се тренутно бори са слабим изборним резултатима, с подршком од свега четири процента, нашла се под великим притиском да раскине коалицију како би сачувала политичку будућност. Наиме, странка је у последње време покушавала да утиче на економске реформе, а недавни документ који је Линднер објавио позива на смањење пореза и ублажавање климатских политика, што је наишло на отпор коалиционих партнера.
Према анализама, коалиција није успела да се договори ни око буџета за 2025. годину, који садржи празнину од најмање 2,4 милијарде евра, а ни око мере за оживљавање посрнуле немачке економије.
Очекивања и последице за Немачку
Политичка криза која потреса Немачку долази у критичном тренутку, када се очекује да ће Трампова победа додатно закомпликовати економске односе са САД-ом, што би могло имати дугорочне последице по највећу европску економију. Анализе Немачког економског института предвиђају да би трговински рат са САД-ом могао коштати Немачку чак 180 милијарди евра током Трампове евентуалне друге председничке утакмице.
Иако је постојала нада да ће претња Трамповом политиком натерати коалиционе странке да премосте несугласице, показало се да ни међународни притисци нису били довољни да обуздају унутрашње тензије.
Србија Данас