Razoran zemljotres rasanio ljude u ovim krajevima: Seizmološki zavod Srbije registrovao jak potres - dva puta se ljuljalo tlo u razmaku od 20 minuta
Zemlja se ponovo zatresla.
Prema podacima Seizmološkog zavoda Srbije, dva zemljotresa pogodila su Grčku u razmaku od nešto više od 20 minuta tokom večernjih sati 3. decembra.
Prvi potres zabeležen je u 23:27 po lokalnom vremenu, sa magnitudom 3,1 i epicentrom u unutrašnjosti Halkidikija, u blizini poluostrva Sitonija. Ovo područje je ruralno, ali nije daleko od obalnih turističkih mesta.
Samo 23 minuta kasnije, u 23:50, usledio je jači zemljotres magnitude 3,4 sa epicentrom na zapadnoj obali Halkidikija, između poluostrva Kasandra i centralnog dela Halkidikija. Ova lokacija je blizu naselja i popularnih letovališta na Kasandri. Oba zemljotresa imala su dubinu od jednog kilometra.
Oba potresa bila su relativno blizu kopna, što je moglo doprineti da se podrhtavanje oseti u okolnim mestima i turističkim zonama.
Epicentri ovih potresa nalaze se na području Halkidikija, turistički popularne regije Grčke. Iako nisu zabeleženi značajniji materijalni gubici, lokalno stanovništvo i turisti prijavili su osećaj podrhtavanja tla, što je izazvalo uznemirenost.
Seizmolozi navode da zemljotresi ovakve jačine uglavnom ne uzrokuju veće štete, ali podsećaju na seizmički aktivnu prirodu Balkanskog poluostrva.
U poslednjih nekoliko godina, Grčka se suočava s čestim potresima zbog svog položaja na granici Egejske i Evroazijske tektonske ploče. Seizmolozi podsećaju da je važno pridržavati se bezbednosnih preporuka u slučaju jakih zemljotresa.
Kako se zaštititi od zemljotresa: Saveti koji mogu spasiti život
Zemljotresi dolaze iznenada i mogu izazvati paniku, ali ako ste pripremljeni, šanse za bezbednost su mnogo veće. Evo nekoliko jednostavnih koraka koje možete preduzeti pre, tokom i nakon potresa.
Pre nego što zemljotres udari: Spremite se unapred
- Napravite plan: Dogovorite sa porodicom gde ćete se sakriti u kući i gde ćete se okupiti ako morate da izađete napolje.
- Siguran prostor: Proverite gde su najčvršća mesta u vašem domu – ispod masivnih stolova ili uz unutrašnje zidove daleko od prozora.
- Osigurajte nameštaj: Učvrstite ormare, police i električne uređaje kako ne bi pali.
- Pripremite zalihe: Držite uvek pri ruci flaširanu vodu, konzerviranu hranu, baterijsku lampu, radio na baterije i osnovne lekove. Važne dokumente stavite na sigurno mesto.
Tokom zemljotresa: Ostanite pribrani
- Ako ste u zatvorenom: Sklonite se ispod čvrstog stola ili stanite uz unutrašnji zid. Zaštitite glavu i vrat rukama. Ne prilazite prozorima, stepenicama i liftovima.
- Ako ste napolju: Držite se podalje od zgrada, dalekovoda i drveća. Čučnite na otvorenom prostoru i zaštitite glavu.
- Ako ste u vozilu: Zaustavite auto na sigurnom mestu, daleko od mostova, nadvožnjaka i tunela. Ostanite u vozilu dok potres ne prođe.
Nakon zemljotresa: Budite oprezni
- Proverite povrede i štetu: Pružite prvu pomoć ako je potrebno. Ne pomerajte teško povređene osobe osim ako su u opasnosti. Proverite da li ima curenja gasa ili oštećenja instalacija.
- Slijedite zvanične upute: Uključite baterijski radio za informacije i izbegavajte nepotrebno korišćenje telefona.
- Izbegavajte opasna mesta: Ne ulazite u oštećene zgrade, jer naknadni potresi mogu izazvati urušavanje.
Iako ne možemo predvideti zemljotres, možemo biti spremni. Malo truda unapred može vam spasiti život, a ako se svi pridržavamo ovih saveta, lakše ćemo prebroditi i najteže trenutke.