Разоран земљотрес расанио људе у овим крајевима: Сеизмолошки завод Србије регистровао јак потрес - два пута се љуљало тло у размаку од 20 минута
Земља се поново затресла.
Према подацима Сеизмолошког завода Србије, два земљотреса погодила су Грчку у размаку од нешто више од 20 минута током вечерњих сати 3. децембра.
Први потрес забележен је у 23:27 по локалном времену, са магнитудом 3,1 и епицентром у унутрашњости Халкидикија, у близини полуострва Ситонија. Ово подручје је рурално, али није далеко од обалних туристичких места.
Само 23 минута касније, у 23:50, уследио је јачи земљотрес магнитуде 3,4 са епицентром на западној обали Халкидикија, између полуострва Касандра и централног дела Халкидикија. Ова локација је близу насеља и популарних летовалишта на Касандри. Оба земљотреса имала су дубину од једног километра.
Оба потреса била су релативно близу копна, што је могло допринети да се подрхтавање осети у околним местима и туристичким зонама.
Епицентри ових потреса налазе се на подручју Халкидикија, туристички популарне регије Грчке. Иако нису забележени значајнији материјални губици, локално становништво и туристи пријавили су осећај подрхтавања тла, што је изазвало узнемиреност.
Сеизмолози наводе да земљотреси овакве јачине углавном не узрокују веће штете, али подсећају на сеизмички активну природу Балканског полуострва.
У последњих неколико година, Грчка се суочава с честим потресима због свог положаја на граници Егејске и Евроазијске тектонске плоче. Сеизмолози подсећају да је важно придржавати се безбедносних препорука у случају јаких земљотреса.
Како се заштитити од земљотреса: Савети који могу спасити живот
Земљотреси долазе изненада и могу изазвати панику, али ако сте припремљени, шансе за безбедност су много веће. Ево неколико једноставних корака које можете предузети пре, током и након потреса.
Пре него што земљотрес удари: Спремите се унапред
- Направите план: Договорите са породицом где ћете се сакрити у кући и где ћете се окупити ако морате да изађете напоље.
- Сигуран простор: Проверите где су најчвршћа места у вашем дому – испод масивних столова или уз унутрашње зидове далеко од прозора.
- Осигурајте намештај: Учврстите ормаре, полице и електричне уређаје како не би пали.
- Припремите залихе: Држите увек при руци флаширану воду, конзервирану храну, батеријску лампу, радио на батерије и основне лекове. Важне документе ставите на сигурно место.
Током земљотреса: Останите прибрани
- Ако сте у затвореном: Склоните се испод чврстог стола или станите уз унутрашњи зид. Заштитите главу и врат рукама. Не прилазите прозорима, степеницама и лифтовима.
- Ако сте напољу: Држите се подаље од зграда, далековода и дрвећа. Чучните на отвореном простору и заштитите главу.
- Ако сте у возилу: Зауставите ауто на сигурном месту, далеко од мостова, надвожњака и тунела. Останите у возилу док потрес не прође.
Након земљотреса: Будите опрезни
- Проверите повреде и штету: Пружите прву помоћ ако је потребно. Не померајте тешко повређене особе осим ако су у опасности. Проверите да ли има цурења гаса или оштећења инсталација.
- Слиједите званичне упуте: Укључите батеријски радио за информације и избегавајте непотребно коришћење телефона.
- Избегавајте опасна места: Не улазите у оштећене зграде, јер накнадни потреси могу изазвати урушавање.
Иако не можемо предвидети земљотрес, можемо бити спремни. Мало труда унапред може вам спасити живот, а ако се сви придржавамо ових савета, лакше ћемо пребродити и најтеже тренутке.