REČI PREMIJERKE ODZVANJAJU NAKON SEDNICE UN: Ceo svet je saznao istinu o položaju Srba na Kosmetu, Osmanijeva ponižena najbrutalnije
Premijerka Srbije Ana Brnabić upitala je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog čega Priština više od 10 godina ne implementira Briselski sporazum i ne formira ZSO.
Međunarodna zajednica upoznala se u ponedeljak uveče sa istinom o stvarnom položaju Srba na Kosovu i Metohiji, zaključak je analitičara nakon sednice Saveta bezbednosti UN na kojoj je predstavljen izveštaj UNMIK-a o južnoj srpskoj pokrijini.
DONETA ODLUKA! Još jedna država šalje trupe na Kosovo i Metohiju, jačaju brojno stanje!
JOŠ JEDAN UDAR NA SRBIJU! Vjosa Osmani potpisala novi ukaz!
Premijerka Srbije Ana Brnabić upitala je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog čega Priština više od 10 godina ne implementira Briselski sporazum i ne formira Zajednicu srpskih opština, dodavši da je Beograd implementirao sve iz tog sporazuma.
- Priština nije ništa. Toliko su konstruktivni - poručila je premijerka, nakon što se javila za repliku posle govora svih predstavnika zemalja članica SB UN.
Govoreći o pravu Srba na veto na KiM, ukazala je da je parlament u Prištini izglasao formiranje tzv. kosovskih bezbednosnih snaga i pored toga što Srbi nisu glasali o tome.
- Srbi, koji bi trebalo da glasaju, nisu glasali, a bezbednosne snage su formirane. Tako izgleda pravo na veto u praksi - navela je premijerka.
Odgovarajući na tvrdnju predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani da pravoslavne crkve na KiM imaju visok stepen zaštite, Brnabićeva je naglasila da je reč o srpskim pravoslavnim crkvama.
- Njihova predsednica ne može ni da izgovori reč Srbija, a to jesu srpske pravoslavne crkve. Ona čak ne može ni da kaže to - rekla je Brnabić.
Istakla je da je manastir Visoki Dečani jedan od najugroženijih u Evropi, kao i da je to jedini manastir na svetu koji je pod konstantnom zaštitom naoružane vojske, što je objavila evropska organizacija Evropa nostara koja je taj manastir stavila na Listu sedam najugroženijih objekata kulturne baštine u Evropi.
Komentarišući izjavu Osmanijeve da Beograd teroriše Srbe na Kosovu i Metohiji, a da ih Priština brani, Brnabićeva je rekla da je od maja ove godine 2.000 srpskih porodica napustilo KiM i otišlo u centralnu Srbiju.
- Bežali su od vas koji ih branite - poručila je premijerka Srbije Osmanijevoj.
Dodala je da Kosovo ima najmanje povratnika nakon rata.
- Zašto se ljudi ne vraćaju? Jer kada se vrate, bivaju uhapšeni, a u zatvoru ostanu u proseku dve godine - rekla je Brnabićeva.
Odgovarajući na optužbu Osmanijeve da "Srbija želi teritorije Kosova", premijerka je rekla da Ujedinjene nacije priznaju Srbiju sa KiM kao njenom autonomnom pokrajinom.
- Sedimo u Savetu bezbednosti UN. Ovo je dom Ujedinjenih nacija. Vi niste član UN", zaključila je Brnabićeva.
Predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani takođe se javila za repliku i rekla da je slušajući predstavnika Rusije zaključila da je ta zemlja još jednom iskoristila propagandu protiv naroda na tzv. Kosovu.
- Moji građani su žrtve nezapamćenog zločina i patnje nikad pre toga viđene. Oni su bili žrtve, ali i branitelji od propagande. Kada slušate Brnabić i predstavnika Rusije o Kurtijevoim teroru rekla bih da je on žrtva koja je godine bila u zatvoru, ali to im nije dovoljno već su objavili da nije trebalo da puste Kurtija iz zatvora. Kosovo je puno Mendela, Gandija i boraca za slobodu, rekla je Osmani.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, ističe da je sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija bila pozornica na kome su Ana Brnabić i Vjosa Osmani imale priliku da "pod svetlošću reflektora iznesu svoj stav i uberu neki politički poen".
- Specifična je situacija u kojoj se Srbija našla posle Banjske pošto je eskalacija na Kosovu glavna tema na nekoliko ključnih mesta i u institucijama EU i u Savetu bezbednosti. Brnabić je iskoristila priliku da skrene pažnju međunarodne i ovdašnje javnosti da su Visoki Dečani eklatantan primer nepoštovanja vladavine prava na Kosovu. Ako Kurti tvrdi da je Kosovo najdemokratskija država u Evropi onda je valjda logično da poštuje odluke Ustavnog suda u Prištini u vezi sa imovinom manastira Visoki Dečani. Premijerka je želela da napravi balans nakon što je Srbija na Zapadu zbog Banjske označena kao destabilizujući faktor - ocenjuje Popov.
Kako kaže, međunarodna zajednica sigurno ima sve podatke o trenutnoj situaciji na Kosovu.
- Na sednici su i Brnabić i Osmani imale priliku da potenciraju svoje stavove, ali mislim da se stvari u vezi sa Kosovo ne rešavaju na pozornici Saveta bezbednosti UN nego iza zavese odnosno pre svega u Briselu. Videćemo u četvrtak ili petak šta će biti na sastanku Vučića i Kurtija u Briselu. To bi bi mogao da bude način da se reši trenutna situacija na Kosovu - zaključuje Popov.
Brnabić je naglasila da Srbija ima značajnu podršku UN i Unmika, prenosi RTS.
- Nemam šta da zamerim izveštaju UNMIK-a on je činjenično tačan - rekla je Brnabićeva.
Ona je naglasila da sukob nije u interesu Srbije, već da su Srbiji potrebni mir i stabilnost, ali i da Beograd ne može da ostavi na cedilu srpski narod na Kosovu I Metohiji.
- Moramo da se borimo diplomatskim putem. Kompromis je jedini izlaz iz ove situacije - rekla je Brnabićeva, koja je sinoć učestvovala na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je generalni sekretar UN Antonio Guteres upoznat sa situacijom na Kosovu i Metohiji i da se nada miru.
- Trenutno se bavi bliskoistočnim ratom, ratom u Ukrajini. Oni svi očekuju da mi držimo stvari pod kontrolom i da nemamo još jedan sukob u Evropi - rekla je Brnabićeva novinarima u Njujorku nakon sastanka sa Guteresom.