РЕЧИ ПРЕМИЈЕРКЕ ОДЗВАЊАЈУ НАКОН СЕДНИЦЕ УН: Цео свет је сазнао истину о положају Срба на Космету, Османијева понижена најбруталније
Премијерка Србије Ана Брнабић упитала је на седници Савета безбедности Уједињених нација због чега Приштина више од 10 година не имплементира Бриселски споразум и не формира ЗСО.
Међународна заједница упознала се у понедељак увече са истином о стварном положају Срба на Косову и Метохији, закључак је аналитичара након седнице Савета безбедности УН на којој је представљен извештај УНМИК-а о јужној српској покријини.
ДОНЕТА ОДЛУКА! Још једна држава шаље трупе на Косово и Метохију, јачају бројно стање!
ЈОШ ЈЕДАН УДАР НА СРБИЈУ! Вјоса Османи потписала нови указ!
Премијерка Србије Ана Брнабић упитала је на седници Савета безбедности Уједињених нација због чега Приштина више од 10 година не имплементира Бриселски споразум и не формира Заједницу српских општина, додавши да је Београд имплементирао све из тог споразума.
- Приштина није ништа. Толико су конструктивни - поручила је премијерка, након што се јавила за реплику после говора свих представника земаља чланица СБ УН.
Говорећи о праву Срба на вето на КиМ, указала је да је парламент у Приштини изгласао формирање тзв. косовских безбедносних снага и поред тога што Срби нису гласали о томе.
- Срби, који би требало да гласају, нису гласали, а безбедносне снаге су формиране. Тако изгледа право на вето у пракси - навела је премијерка.
Одговарајући на тврдњу председнице привремених приштинских институција Вјосе Османи да православне цркве на КиМ имају висок степен заштите, Брнабићева је нагласила да је реч о српским православним црквама.
- Њихова председница не може ни да изговори реч Србија, а то јесу српске православне цркве. Она чак не може ни да каже то - рекла је Брнабић.
Истакла је да је манастир Високи Дечани један од најугроженијих у Европи, као и да је то једини манастир на свету који је под константном заштитом наоружане војске, што је објавила европска организација Европа ностара која је тај манастир ставила на Листу седам најугроженијих објеката културне баштине у Европи.
Коментаришући изјаву Османијеве да Београд терорише Србе на Косову и Метохији, а да их Приштина брани, Брнабићева је рекла да је од маја ове године 2.000 српских породица напустило КиМ и отишло у централну Србију.
- Бежали су од вас који их браните - поручила је премијерка Србије Османијевој.
Додала је да Косово има најмање повратника након рата.
- Зашто се људи не враћају? Јер када се врате, бивају ухапшени, а у затвору остану у просеку две године - рекла је Брнабићева.
Одговарајући на оптужбу Османијеве да "Србија жели територије Косова", премијерка је рекла да Уједињене нације признају Србију са КиМ као њеном аутономном покрајином.
- Седимо у Савету безбедности УН. Ово је дом Уједињених нација. Ви нисте члан УН", закључила је Брнабићева.
Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи такође се јавила за реплику и рекла да је слушајући представника Русије закључила да је та земља још једном искористила пропаганду против народа на тзв. Косову.
- Моји грађани су жртве незапамћеног злочина и патње никад пре тога виђене. Они су били жртве, али и бранитељи од пропаганде. Када слушате Брнабић и представника Русије о Куртијевоим терору рекла бих да је он жртва која је године била у затвору, али то им није довољно већ су објавили да није требало да пусте Куртија из затвора. Косово је пуно Мендела, Гандија и бораца за слободу, рекла је Османи.
Александар Попов, директор Центра за регионализам, истиче да је седница Савета безбедности Уједињених нација била позорница на коме су Ана Брнабић и Вјоса Османи имале прилику да "под светлошћу рефлектора изнесу свој став и уберу неки политички поен".
- Специфична је ситуација у којој се Србија нашла после Бањске пошто је ескалација на Косову главна тема на неколико кључних места и у институцијама ЕУ и у Савету безбедности. Брнабић је искористила прилику да скрене пажњу међународне и овдашње јавности да су Високи Дечани еклатантан пример непоштовања владавине права на Косову. Ако Курти тврди да је Косово најдемократскија држава у Европи онда је ваљда логично да поштује одлуке Уставног суда у Приштини у вези са имовином манастира Високи Дечани. Премијерка је желела да направи баланс након што је Србија на Западу због Бањске означена као дестабилизујући фактор - оцењује Попов.
Како каже, међународна заједница сигурно има све податке о тренутној ситуацији на Косову.
- На седници су и Брнабић и Османи имале прилику да потенцирају своје ставове, али мислим да се ствари у вези са Косово не решавају на позорници Савета безбедности УН него иза завесе односно пре свега у Бриселу. Видећемо у четвртак или петак шта ће бити на састанку Вучића и Куртија у Бриселу. То би би могао да буде начин да се реши тренутна ситуација на Косову - закључује Попов.
Брнабић је нагласила да Србија има значајну подршку УН и Унмика, преноси РТС.
- Немам шта да замерим извештају УНМИК-а он је чињенично тачан - рекла је Брнабићева.
Она је нагласила да сукоб није у интересу Србије, већ да су Србији потребни мир и стабилност, али и да Београд не може да остави на цедилу српски народ на Косову И Метохији.
- Морамо да се боримо дипломатским путем. Компромис је једини излаз из ове ситуације - рекла је Брнабићева, која је синоћ учествовала на седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији.
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је генерални секретар УН Антонио Гутерес упознат са ситуацијом на Косову и Метохији и да се нада миру.
- Тренутно се бави блискоисточним ратом, ратом у Украјини. Они сви очекују да ми држимо ствари под контролом и да немамо још један сукоб у Европи - рекла је Брнабићева новинарима у Њујорку након састанка са Гутересом.