OŠTRIJE KAZNE ZA SVEŠTENIKE ZLOSTAVLJAČE: Vatikan promenio zakon o SE*SUALNOM UZNEMIRAVANJU
Vatikanski zakoni promenjeni nakon 40 godina kako bi izričito kriminalizovali seksualno zlostavljanje.
Papa Franja je promenio zakone Rimokatoličke crkve kako bi pooštrio kazne za seksualno zlostavljanje.
Ovo je najveća revizija krivičnog zakona za skoro 40 godina.
Nova pravila podrazumevaju da su seksualno zlostavljanje, podvođenje maloletnika, posedovanje dečje pornografije i prikrivanje zlostavljanja, krivična dela prema zakonu Vatikana. Papa je rekao da je jedan od ciljeva bio "smanjiti broj slučajeva u kojima je kazna bila prepuštena diskreciji vlasti." To je prvi put da je crkva zvanično prepoznala podvođenje kao metod koji seksualni predatori koriste za iskorišćavanje i zlostavljanje žrtava.
PAPA FRANJA POKREĆE NOVI "KRSTAŠKI RAT" Na meti će se naći određeni pripadnici katoličke crkve
"DEVOJKA KOJA NIJE MOGLA DA MRZI" Papa Franja jednim potezom oduševio sve - zašto je baš Lidiji poljubio ruku (FOTO)
PAPA FRANJA SELI INTERNAT ZA DEČAKE VAN VATIKANA: Završeno prvo suđenje za seksualno zlostavljanje na teritoriji države VIDEO
Razvoj promena u Zakoniku kanonskog prava trajao je 11 godina i uključivao je doprinos stručnjaka za kanoniste i krivično pravo.
Katoličku crkvu potresli su poslednjih godina hiljade izveštaja o istorijskom seksualnom zlostavljanju od strane sveštenika i zataškavanjima starijeg sveštenstva širom sveta.
Žrtve i kritičari decenijama su se žalili da su postojeći zakoni zastareli i da su napravljeni da bi zaštitili počinioce i da bi bili otvoreni za tumačenje.
Novi zakonik menja poslednje velike promene koje je papa Jovan Pavle II izvršio 1983. Osmišljen je tako da ima jasniji i konkretniji jezik i nalaže da biskupi moraju da preduzmu mere kada se uloži žalba.
Nova pravila nastupaju na snagu 8.decembra. Takođe zabranjuju snimanje priznanja i vršenje prevara.
Šta su promene?
Vatikanski zakon sada prepoznaje da i odrasle osobe, kao i deca, mogu biti žrtve sveštenika koji zloupotrebljavaju svoja ovlašćenja. Ranije je crkva verovala da odrasli mogu dati ili povući saglasnost zbog svojih godina i nije uzimala u obzir da i odrasli mogu biti žrtve, posebno ako postoji neravnoteža moći.
Kodeks kaže da sveštenik može izgubiti položaj ako je koristio silu, pretnje ili zloupotrebu svog autoriteta. Po prvi put se laici koji rade u crkvenom sistemu poput administratora, takođe mogu suočiti sa kaznom zbog zlostavljanja poput gubitka posla, plaćanja novčanih kazni ili udaljavanja iz svojih zajednica.
Zakon je takođe oduzeo diskrecionu moć koja je ranije omogućavala visokim zvaničnicima Crkve da ignorišu ili prikrivaju navode o zlostavljanju radi zaštite sveštenika. Sada, svako ko je za to proglašen krivim mogao bi biti optužen za nehat jer nije pravilno istražio i kaznio seksualne predatore.
Monsinjor Filippo Iannone, koji vodi odeljenje Vatikana koji je nadgledao promene, rekao je da je postojala „klima prekomerne olabavljenosti u tumačenju kaznenog zakona“, gde se milost ponekad stavljala pred pravdu.
Promene spadaju u novi naslov "prestupi protiv ljudskog života, dostojanstva i slobode", koji zamenjuje ranije nejasna "krivična dela protiv posebnih obaveza".