ОШТРИЈЕ КАЗНЕ ЗА СВЕШТЕНИКЕ ЗЛОСТАВЉАЧЕ: Ватикан променио закон о СЕ*СУАЛНОМ УЗНЕМИРАВАЊУ
Ватикански закони промењени након 40 година како би изричито криминализовали сексуално злостављање.
Папа Фрања је променио законе Римокатоличке цркве како би пооштрио казне за сексуално злостављање.
Ово је највећа ревизија кривичног закона за скоро 40 година.
Нова правила подразумевају да су сексуално злостављање, подвођење малолетника, поседовање дечје порнографије и прикривање злостављања, кривична дела према закону Ватикана. Папа је рекао да је један од циљева био "смањити број случајева у којима је казна била препуштена дискрецији власти." То је први пут да је црква званично препознала подвођење као метод који сексуални предатори користе за искоришћавање и злостављање жртава.
ПАПА ФРАЊА ПОКРЕЋЕ НОВИ "КРСТАШКИ РАТ" На мети ће се наћи одређени припадници католичке цркве
"ДЕВОЈКА КОЈА НИЈЕ МОГЛА ДА МРЗИ" Папа Фрања једним потезом одушевио све - зашто је баш Лидији пољубио руку (ФОТО)
ПАПА ФРАЊА СЕЛИ ИНТЕРНАТ ЗА ДЕЧАКЕ ВАН ВАТИКАНА: Завршено прво суђење за сексуално злостављање на територији државе ВИДЕО
Развој промена у Законику канонског права трајао је 11 година и укључивао је допринос стручњака за канонисте и кривично право.
Католичку цркву потресли су последњих година хиљаде извештаја о историјском сексуалном злостављању од стране свештеника и заташкавањима старијег свештенства широм света.
Жртве и критичари деценијама су се жалили да су постојећи закони застарели и да су направљени да би заштитили починиоце и да би били отворени за тумачење.
Нови законик мења последње велике промене које је папа Јован Павле II извршио 1983. Осмишљен је тако да има јаснији и конкретнији језик и налаже да бискупи морају да предузму мере када се уложи жалба.
Нова правила наступају на снагу 8.децембра. Такође забрањују снимање признања и вршење превара.
Шта су промене?
Ватикански закон сада препознаје да и одрасле особе, као и деца, могу бити жртве свештеника који злоупотребљавају своја овлашћења. Раније је црква веровала да одрасли могу дати или повући сагласност због својих година и није узимала у обзир да и одрасли могу бити жртве, посебно ако постоји неравнотежа моћи.
Кодекс каже да свештеник може изгубити положај ако је користио силу, претње или злоупотребу свог ауторитета. По први пут се лаици који раде у црквеном систему попут администратора, такође могу суочити са казном због злостављања попут губитка посла, плаћања новчаних казни или удаљавања из својих заједница.
Закон је такође одузео дискрециону моћ која је раније омогућавала високим званичницима Цркве да игноришу или прикривају наводе о злостављању ради заштите свештеника. Сада, свако ко је за то проглашен кривим могао би бити оптужен за нехат јер није правилно истражио и казнио сексуалне предаторе.
Монсињор Filippo Iannone, који води одељење Ватикана који је надгледао промене, рекао је да је постојала „клима прекомерне олабављености у тумачењу казненог закона“, где се милост понекад стављала пред правду.
Промене спадају у нови наслов "преступи против људског живота, достојанства и слободе", који замењује раније нејасна "кривична дела против посебних обавеза".