RUSI GRADE NAJVAŽNIJU BAZU: Više neće gospodariti samo severnim morima
Luka ima veliki značaj u Crvenom moru
Rusija će, u narednih 25 godina, imati svoju bazu u Sudanu. Ona će se zvati "punkt materijalno-tehničkog obezbeđenja vojno-morske flote" koji će biti na obali Crvenog mora.
ŽIV JE HITLER, UMRO NIJE: Skandalozna provokacija Nemaca, ambasador žestoko uvredio Ruse
POD BUDNIM OKOM RUSA: Mirovne snage prate konvoj azerbejdžanskih vozila (VIDEO)
GENERAL POTVRDIO: Jermeni su koristili jedno od najmoćnijih ruskih oružja u Karabahu (FOTO)
To ne umanjuje značaj te baze, a njeno formiranje su već odobrili predsednik i premijer Rusije. Pre toga su ministarstva spoljnih poslova i odbrane dogovorila sve detalje sa kolegama u Sudanu.
Vojno-morska flota Rusije dobila je besplatno pravo da koristi mogućnost da u gradu Port-Sudanu usidri četiri broda, a u toj ,"mini-bazi" će moći da bude 300 građana Rusije. Tamo će biti napravljeni ne samo vezovi, već i objekti za remont i servisiranje, ali i zgrade u kojim će da žive oni koji budu tamo radili. Spoljne granice baze obezbeđivaće Sudanci, a vazdušno prostranstvo i akvatorijum će štititi Rusi. Naravno, Rusi su se obavezali da će se brinuti za ekologiju i da neće zagađivati prirodu.
Značaj ove baze u Moskvi objašnjavaju time da će rasti prisustvo Rusije u Indijskom okeanu, kao i bolja zaštita ruskih trgovačkih brodova od napada pirata.
O tome da Rusija može da ima bazu u Sudanu prvi put se govorilo 2017. godine, a Putinu je to predložio za vreme posete Rusiji tadašnji predsednik Sudana, Omar Hasan al Bašir.
Posle državnog udara u Sudanu, i novo rukovodstvo je ponudilo Rusima da tamo imaju svoju bazu.
Jedan broj moskovskih eksperata bio je sumnjičav zbog visokih troškova održavanja baze kao i nestabilne situacije u Sudanu, ali rusko Ministarstvo odbrane je ubedilo rukovodstvo da su prednosti otvaranje baze u Sudanu mnogo veće, zbog strateške važnosti Crvenog mora i Adenskog zaliva.
Zna se da Rusija već ima takav punkt u sirijskom Tartusu. Nova mini baza u Port-Sudanu će ojačati ruske pozicije u regionu.
Već sada je jasno da se Amerikancima neće svideti dolazak Rusa u Sudan. Penzionisani admiral Viktor Kravčenko, bivši načelnik Glavnog štaba vojno-morske flote RF, objašnjava da će dolazak brodova u Port-Sudan ojačati rusko prisustvo u Africi i raširiti operativne mogućnosti ruske mornarice.
Rusi imaju u Sredozemnom moru u Siriji takvu bazu u Tartusu gde je uloženo mnogo novca da bi mogli da se remontuju ne samo manji brodovi, nego, ako treba, i dizel -podmornice, a već lani je Sudan uveo pojednostavljen ulazak ruskih brodova u njegove luke, a Moskva je tamo otvorila svoje predstavništvo u kome su vojni instruktori. U avgustu ove godine potpisan je ugovor o prodaji ruskog oružja.
Konkurenti Rusima su donedavno u Sudanu bili Turci, ali oni su pokvarili odnose zbog Libije, jer su sudanski vojnici na strani Kalife Haftara, koji je na čelu Libijske nacionalne armije, dok Turci protiv njega ratuju.