PUTIN STAVIO TAČKU NA CELU PRIČU: Rusija se povlači iz važnog međunarodnog ugovora!
Ugovor je stupio na snagu 1. januara 2002. godine i trenutno ima 34 države potpisnice
Rusija će se povući iz Ugovora o otvorenom nebu 18. decembra. Prema ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, Moskva je obavestila potpisnike Ugovora o otvorenom nebu da se povlači iz sporazuma, prenosi Sputnik International.
MEDVED NAPAO LJUDE NASRED ULICE: Zavladala opšta panika u gradu, sve se tragično završilo (VIDEO)
KINA IMA PLAN ZA MARS! Pokušaće nešto što je doskora delovalo kao naučna fantastika (VIDEO)
NASA UPOZORILA NA VELIKU OPASNOST PO ČOVEČANSTVO: Situacija "alarmantna", kao da već nemamo dovoljno problema
Rusija će izaći iz Ugovora o otvorenom nebu 18. decembra, saopštilo je u petak Ministarstvo spoljnih poslova te zemlje. Činjenica da SAD veruju u nacionalna tehnička sredstva kontrole nakon povlačenja iz sporazuma neće pružiti očekivane rezultate, dodalo je ministarstvo.
Ugovor o otvorenom nebu uspostavlja program nenaoružanih vazduhoplovnih nadzornih letova na celoj teritoriji njegovih učesnika.
Ugovor je stvoren da poboljša međusobno razumevanje i samopouzdanje pružajući svim učesnicima, bez obzira na veličinu, direktnu ulogu u prikupljanju informacija o vojnim snagama i aktivnostima koje ih zanimaju.
Stupio je na snagu 1. januara 2002. godine i trenutno ima 34 države potpisnice. Smatra se da ideja da se državama dozvoli da otvoreno nadgledaju jedna drugu sprečava nesporazume (npr. da bi se potencijalnom protivniku osiguralo da nečija zemlja neće uskoro ratovati) i ograničava eskalaciju tenzija.
Takođe pruža međusobnu odgovornost državama koje će ispuniti ugovorna obećanja. Otvoreno nebo je jedan od najširih međunarodnih napora do danas koji promoviše otvorenost i transparentnost vojnih snaga i aktivnosti.
Koncept "međusobnog posmatranja iz vazduha" prvobitno je sovjetskom premijeru Nikolaju Bulganjinu na Ženevskoj konferenciji 1955. predložio predsednik SAD Dvajt D. Ajzenhauer; međutim, Sovjeti su odmah odbacili koncept i on je mirovao nekoliko godina.
Ugovor je na kraju potpisan kao inicijativa američkog predsednika (i bivšeg direktora Centralne obaveštajne agencije) Džordža Buša starijeg 1989. godine. Na pregovoru tadašnjih članica NATO-a i Varšavskog pakta, sporazum je potpisan u Helsinkiju, u Finskoj, 24. marta 1992. godine.
Sjedinjene Države su se zvanično povukle 22. novembra 2020. Rusija je takođe objavila namere za izlazak iz sporazuma 15. januara 2021. godine, pozivajući se na povlačenje SAD-a i nesposobnost država članica da obezbede da SAD neće dalje širiti informacije.
Treba napomenuti da ovaj ugovor nije povezan sa sporazumima o otvorenom nebu civilnog vazduhoplovstva.