ПУТИН СТАВИО ТАЧКУ НА ЦЕЛУ ПРИЧУ: Русија се повлачи из важног међународног уговора!
Уговор је ступио на снагу 1. јануара 2002. године и тренутно има 34 државе потписнице
Русија ће се повући из Уговора о отвореном небу 18. децембра. Према руском Министарству спољних послова, Москва је обавестила потписнике Уговора о отвореном небу да се повлачи из споразума, преноси Спутник Интернатионал.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/18/pjimage_11.jpg?itok=yhbyQs65)
МЕДВЕД НАПАО ЉУДЕ НАСРЕД УЛИЦЕ: Завладала општа паника у граду, све се трагично завршило (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/18/pjimage_13.jpg?itok=AL0wJrX5)
КИНА ИМА ПЛАН ЗА МАРС! Покушаће нешто што је доскора деловало као научна фантастика (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/18/pjimage_10.jpg?itok=1uRCUeBd)
НАСА УПОЗОРИЛА НА ВЕЛИКУ ОПАСНОСТ ПО ЧОВЕЧАНСТВО: Ситуација "алармантна", као да већ немамо довољно проблема
Русија ће изаћи из Уговора о отвореном небу 18. децембра, саопштило је у петак Министарство спољних послова те земље. Чињеница да САД верују у национална техничка средства контроле након повлачења из споразума неће пружити очекиване резултате, додало је министарство.
Уговор о отвореном небу успоставља програм ненаоружаних ваздухопловних надзорних летова на целој територији његових учесника.
Уговор је створен да побољша међусобно разумевање и самопоуздање пружајући свим учесницима, без обзира на величину, директну улогу у прикупљању информација о војним снагама и активностима које их занимају.
Ступио је на снагу 1. јануара 2002. године и тренутно има 34 државе потписнице. Сматра се да идеја да се државама дозволи да отворено надгледају једна другу спречава неспоразуме (нпр. да би се потенцијалном противнику осигурало да нечија земља неће ускоро ратовати) и ограничава ескалацију тензија.
Такође пружа међусобну одговорност државама које ће испунити уговорна обећања. Отворено небо је један од најширих међународних напора до данас који промовише отвореност и транспарентност војних снага и активности.
Концепт "међусобног посматрања из ваздуха" првобитно је совјетском премијеру Николају Булгањину на Женевској конференцији 1955. предложио председник САД Двајт Д. Ајзенхауер; међутим, Совјети су одмах одбацили концепт и он је мировао неколико година.
Уговор је на крају потписан као иницијатива америчког председника (и бившег директора Централне обавештајне агенције) Џорџа Буша старијег 1989. године. На преговору тадашњих чланица НАТО-а и Варшавског пакта, споразум је потписан у Хелсинкију, у Финској, 24. марта 1992. године.
Сједињене Државе су се званично повукле 22. новембра 2020. Русија је такође објавила намере за излазак из споразума 15. јануара 2021. године, позивајући се на повлачење САД-а и неспособност држава чланица да обезбеде да САД неће даље ширити информације.
Треба напоменути да овај уговор није повезан са споразумима о отвореном небу цивилног ваздухопловства.