RUSIJA SE VRAĆA KAO VELESILA NA POLITIČKU SCENU? Počeo samit u Sočiju - Moskva rešava važmo pitanje Jermenije i Azerbejdžana
Da li je ovo pokazatelj širenja
Predsednik Rusije Vladimir Putin, njegov azerbejdžanski kolega Ilham Alijev i jermenski premijer Nikol Pašinjan održavaju trilateralni sastanak u Sočiju radi rešavanja situacije u Nagorno-Karabahu, rekao je za RIA Novosti pres-sekretar ruskog lidera Dmitrij Peskov.
-Predsednici i premijer razgovaraju zajedno, rekao je Peskov. Razgovorima su prethodili bilateralni susreti Putina, Alijeva i Pašinjana.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/31/hrvatskasadrusijavecernji.jpg?itok=d_FjV29i)
HRVATI SE TIME JAVNO POHVALILI: Amerika i Rusija su nas naoružavale u ratu protiv Srba (FOTO)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/12/collage_maker-12-jul-2022-06.26-pm.jpg?itok=-hLCdOPa)
PAO DOGOVOR, BRODOVI KREĆU U PONEDELJAK: Ukrajina, Turska i UN imaju novi plan, obaveštena Rusija
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/09/24/collage_maker-24-sep-2022-08.55-pm.jpg?itok=IVdconKV)
ISTORIJA ĆE OVO PAMTITI KAO I KUBANSKU KRIZU: Lavrov objasnio situaciju između dve velike sile - "Rusija je pod pretnjom zapadnog oružja"
Samit se održava u sočijskom sanatorijumu „Rus“, gde, uz rezidenciju Bočarov Ručej, Putin tradicionalno prima strane goste.
Pašinjan je ranije rekao da je spreman da prihvati i potpiše u Sočiju dokument koji će činiti osnovu mirovnog sporazuma sa Azerbejdžanom. Prema njegovim rečima, reč je o usvajanju u trilateralnom formatu dokumenta o postizanju dogovora na osnovu 15 tačaka.
Moguće je da će se stranke dotaknuti i pitanja produženja mandata ruskih mirovnjaka na 10-20 godina. Peskov, govoreći o izgledima za potpisivanje ovog dokumenta, nije se preduhitrio i predložio je da se sačekaju pregovori.
Kako je saopšteno iz Kremlja, na pregovorima u Sočiju je planirano da se razmotri sprovođenje trilateralnih sporazuma između lidera Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, koji su postignuti 2020. i 2021. godine, kao i dalji koraci na jačanju stabilnosti i bezbednosti u Zakavkazju. . Na dnevnom redu su i pitanja obnavljanja i razvoja trgovinskih, ekonomskih i transportnih veza.
Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Nagorno-Karabahom i sedam susednih regiona tokom oružanog sukoba 1992-1994. Od 1992. godine vode se pregovori o mirnom rešavanju sukoba u okviru Minske grupe OEBS-a na čelu sa tri kopredsedavajuća – Rusijom, SAD i Francuskom. Azerbejdžan insistira na očuvanju teritorijalnog integriteta, Jermenija brani interese nepriznate republike, pošto NKR nije strana u pregovorima.
Krajem septembra 2020. nastavljena su neprijateljstva u Nagorno-Karabahu, koja su postala nastavak dugotrajnog sukoba i dovela do civilnih žrtava. Strane su nekoliko puta pokušavale da zaključe primirje, ali je trojni sporazum postignut u noći 10. novembra bio uspešan. Uz posredovanje Moskve, Azerbejdžan i Jermenija su se dogovorili da potpuno prekinu vatru i razmene zarobljenike i tela mrtvih. Jerevan je Bakuu predao i oblasti Kalbadžar, Lačin i Agdam. Pored toga, ruski mirovnjaci su stacionirani u regionu.