РУСИЈА СЕ ВРАЋА КАО ВЕЛЕСИЛА НА ПОЛИТИЧКУ СЦЕНУ? Почео самит у Сочију - Москва решава важмо питање Јерменије и Азербејџана
Да ли је ово показатељ ширења
Председник Русије Владимир Путин, његов азербејџански колега Илхам Алијев и јерменски премијер Никол Пашињан одржавају трилатерални састанак у Сочију ради решавања ситуације у Нагорно-Карабаху, рекао је за РИА Новости прес-секретар руског лидера Дмитриј Песков.
-Председници и премијер разговарају заједно, рекао је Песков. Разговорима су претходили билатерални сусрети Путина, Алијева и Пашињана.
ХРВАТИ СЕ ТИМЕ ЈАВНО ПОХВАЛИЛИ: Америка и Русија су нас наоружавале у рату против Срба (ФОТО)
ПАО ДОГОВОР, БРОДОВИ КРЕЋУ У ПОНЕДЕЉАК: Украјина, Турска и УН имају нови план, обавештена Русија
ИСТОРИЈА ЋЕ ОВО ПАМТИТИ КАО И КУБАНСКУ КРИЗУ: Лавров објаснио ситуацију између две велике силе - "Русија је под претњом западног оружја"
Самит се одржава у сочијском санаторијуму „Рус“, где, уз резиденцију Бочаров Ручеј, Путин традиционално прима стране госте.
Пашињан је раније рекао да је спреман да прихвати и потпише у Сочију документ који ће чинити основу мировног споразума са Азербејџаном. Према његовим речима, реч је о усвајању у трилатералном формату документа о постизању договора на основу 15 тачака.
Могуће је да ће се странке дотакнути и питања продужења мандата руских мировњака на 10-20 година. Песков, говорећи о изгледима за потписивање овог документа, није се предухитрио и предложио је да се сачекају преговори.
Како је саопштено из Кремља, на преговорима у Сочију је планирано да се размотри спровођење трилатералних споразума између лидера Русије, Азербејџана и Јерменије, који су постигнути 2020. и 2021. године, као и даљи кораци на јачању стабилности и безбедности у Закавказју. . На дневном реду су и питања обнављања и развоја трговинских, економских и транспортних веза.
Азербејџан је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона током оружаног сукоба 1992-1994. Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а на челу са три копредседавајућа – Русијом, САД и Француском. Азербејџан инсистира на очувању територијалног интегритета, Јерменија брани интересе непризнате републике, пошто НКР није страна у преговорима.
Крајем септембра 2020. настављена су непријатељства у Нагорно-Карабаху, која су постала наставак дуготрајног сукоба и довела до цивилних жртава. Стране су неколико пута покушавале да закључе примирје, али је тројни споразум постигнут у ноћи 10. новембра био успешан. Уз посредовање Москве, Азербејџан и Јерменија су се договорили да потпуно прекину ватру и размене заробљенике и тела мртвих. Јереван је Бакуу предао и области Калбаџар, Лачин и Агдам. Поред тога, руски мировњаци су стационирани у региону.