KRIM JE PONOVO AKTUELAN: Rusija još jednom mučki napadnuta od Evrope, prinuđena da brani svoju teritoriju
Krim se ujedinio s Rusijom posle održanog referenduma u martu 2014. godine
Komitet Generalne skupštine UN za socijalna i humanitarna pitanja usvojio je ukrajinsku rezoluciju u kojoj se osuđuje "kršenje ljudskih prava" na Krimu od strane Rusije. Zamenik ruskog ambasadora pri UN Genadij Kuzmin kaže da se radi o insinuacijama ukrajinske delegacije.
TEŽAK DAN ZA FRANCUSKU: Korona ne posustaje, u poslednja 24 sata obolelo više od 28.000 osoba
MUŠKARCI OPREZ: Rezultati najnovije studije otkrile zašto je Korona opasnija po "jači" pol
SNIMCI UŽASA SA RATIŠTA: Krvave borbe između Maroka i Fronta Polisario, ljudsko zlo isplivalo na površinu (VIDEO)
Koautori rezolucije su Gruzija, Nemačka, SAD, Velika Britanija, Francuska, Letonija, Litvanija, Estonija i druge zemlje.
Rezoluciju su podržale 63 zemlje, 85 je bilo uzdržano, a 22 zemlje su bile protiv.
U Rezoluciji se osuđuje "aneksija i privremena okupacija" Krima od strane Rusije, a misli se na navodno nametanje ruskog državljanstva, sprovođenje "nezakonitih izbornih kampanja i glasanja, izmene demografskog sastava stanovništva Krima i gušenje nacionalnog identiteta".
Kako tvrde autori Rezolucije, Moskva se navodno bavi diskriminacijom stanovnika poluostrva, uključujući krimske Tatare, kao i Ukrajince i pripadnike drugih etničkih i verskih grupa.
U Rezoluciji se još navodi da je nezakonito uspostavljanje ruske jurisdikcije i administracije na Krimu i od Moskve se traži da ispuni međunarodno-pravne obaveze kada je reč o poštovanju zakona koji su bili na snazi na Krimu "pre okupacije".
Zamenik ruskog ambasadora u UN Genadij Kuzmin okarakterisao je ove optužbe o kršenju ljudskih prava kao fantastične insinuacije ukrajinske delegacije.
- Mogu to da ponovim i na čistom ukrajinskom – Ce brehnja (To je laž) - rekao je Kuzmin.
On je podsetio da je stanovništvo Krima iskoristilo pravo na samoopredeljenje, koje predviđa Povelja UN, i to kroz slobodno, mirno glasanje u skladu sa svim međunarodnim standardima.
- Bilo kakve diskusije na temu prisajedinjenja poluostrva Rusiji su besmislene. Republika Krim i grad Sevastopolj su u potpunosti integrisan u politički, pravni i ekonomski sistem Rusije - naveo je on.
U kontekstu kršenja ljudskih prava ruski predstavnik je podsetio da je Ukrajina u zimu 2015. godine obustavila snabdevanje električnom strujom za 575 naselja na Krimu, gde je živela praktično polovina stanovništva poluostrva a od 2014. onemogućava snabdevanje vodom iz Severnog krimskog kanala odakle se obezbeđuje 85 odsto vode za Krim.
Rusija, s druge strane, istakao je on, garantuje poštovanje ljudskih prava na čitavoj svojoj teritoriji, uključujući Krim.
Krim se ujedinio s Rusijom posle održanog referenduma u martu 2014. godine nakon državnog udara u Ukrajini, na kom se većina glasača Republike Krim i Sevastopolja izjasnila za ulazak u sastav Rusije.
Ukrajina smatra Krim svojom teritorijom, ali privremeno okupiranom, dok su ruske vlasti više puta saopštavale da su se Krimljani demokratskim putem i u skladu sa međunarodnim pravom i statutom UN izjasnili za prisajedinjenje Rusiji.
Prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, pitanje Krima je "konačno zatvoreno".