RUSKI FSB SKINUO OZNAKU TAJNOSTI: Otkriveni dosad nepoznati detalji o poslednjim danima Adolfa Hitlera
Reč je o dokumentima iz istražnog dosijea Hansa Baura
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) skinula je oznaku tajnosti sa nekih dokumenata iz istražnog dosijea Hansa Baura, ličnog pilota Adolfa Hitlera i komandanta "Firerove eskadrile", koji je svedočio o poslednjim danima nacističke vlasti.
POLICIJA ZATEKLA JEZIV PRIZOR: Isekli mu i ruke i noge pa ga ostavili da umre!
NEVEROVATNA MAPA ZALUDELA SVET Omogućava i da idete kroz vreme - gde je bio vaš dom u vreme dinosaurusa? (FOTO)
KAKVE VEZE IMAJU BAJDEN I HERI STAJLS? Zbog ove izjave predsednika SAD svi prasnuli u smeh
Baur u svedočenju navodi da je u januaru 1945. godine pozvan da iz Minhena dođe u Berlin kod Hitlera, koji je postao "još mrzovoljniji i povučeniji".
- Većinu vremena je bio izolovan u svom skloništu - izjavio je Baur, prenosi TASS.
On je naveo da je Hitler pokušao da "stvori utisak optimizma i izvesnosti u pogledu pobede Nemačke". Kako je rekao, Hitlerovo okruženje je smatralo da firer još ima neke resurse da rat dovede do uspešnog završetka, a neki od njih su verovali da postoji novo tajno oružje, poput atomske bombe.
Kada je Crvena armija stigla do Odre, "štab vrhovne komande počeo je da ima izvesne sumnje", a do sredine marta, pomoćnici su završili pripreme za premeštanje štaba na obalu Baltičkog mora, svedočio je Baur.
- Početkom aprila 1945. godine, sve je bilo spremno da se štab vrhovne komande premesti na sever ili u Berghof na jugu - rekao je Baur.
Dodao je da je nekoliko aviona bilo u stanju pripravnosti, u slučaju da Hitler odluči da napusti Berlin. Prethodno su avioni "Firer eskadrile" raspoređeni na šest aerodroma u Berlinu, a put kod Brandenburške kapije pretvoren je u pistu.
- Svake noći, četiri do pet aviona sa papirima, prtljagom i putnicima krenulo je iz Berlina za Bertesgaden - naveo je Baur.
On je rekao da je Hitlera poslednji put video na dan njegovog samoubistva, 30. aprila 1945. godine. Prema njegovim rečima, Hitler ga je pozvao u svoju sobu i poklonio mu Rembrantov portret cara Fridriha Velikog koji je visio na zidu.
Baur je pokušao da pobegne iz Berlina, ali je 2. maja 1945. godine ranjen i zarobljen od strane Crvene armije. Deset godina je proveo u zatvoru u Sovjetskom Savezu, pre nego što je u oktobru 1955. godine izručen Francuskoj, gde je bio zatvoren naredne dve godine.
Umro je u 96. godini, 1993. u Heršingu, u Bavarskoj.