RUSKI NAUČNICI PRONAŠLI LEK KOJI RAZARA ĆELIJE RAKA: Koštaće samo 20 evra!
Ideja o primeni nanorobota kod lečenja najtežih, kancerogenih oboljenja nastavljena je velikim koracima. Nakon što su pre više od 10 godina ovu sličnu ideju na miševima isprobali istraživači u Montrealskom univerzitetu Mekgil, ruski naučnici otišli su korak dalje.
Rusko istraživanje koje je privuklo veliku pažnju u svetu medicine tiče se nanorobota od DNK fragmenta, koji ne samo da će moći da uništi ćelije raka, nego i da ih prepozna u celom telu. Naučnici aktivno rade na ovom otkriću koje bi moglo da promeni život mnogih.
PERU PRESTIGAO ITALIJU PO BROJU ZARAŽENIH: Ukupan broj obolelih premašio 24.000
U PEKINGU BROJ NOVOOBOLELIH RASTE: Glavni epidemiolog Kine upozorava da je soj virusa koji se sada pojavio DRUGAČIJI
POLICAJCU KOJI JE UBIO AFROAMERIKANCA PRETI SMRTNA KAZNA: "Udarao ga je nogom dok se borio za vazduh"
Iz Univerziteta ITMO ističu da je cena još jedna potencijalna prednost predloženog koncepta, jer izrada takvog nanorobota čak i u laboratorijskim uslovima košta svega oko 15 do 20 evra.
DNK-nanoroboti su formirani od sekvenci DNK koje obrazuju određenu strukturu. Fizički gledano, ovo je rastvor u kome su raspoređeni lanci DNK. Oni se sami grupišu u strukturu koja može da "rasplete" zapletene RNK i da ih preseče.
Ta struktura se naziva nanorobot. To se ne može videti golim okom, čak ni pod mikroskopom. Međutim, procesi koji se odvijaju u rastvoru pokazuju da on funkcioniše kako treba.
Kako "rade" DNK-nanoroboti
Nanoroboti deluju direktno na ćeliju tumora. Poseban značaj nanorobota je selektivan udar na ćelije tumora, za razliku od dosadašnjih metoda. Naime, jedan od najvećih problema u terapiji kancera danas je neselektivnost, odnosno terapije na deluje samo na ćelije tumora već i na ostale organe.
Posledica ovakve situacije je neretko negativno uticanje na zdrava tkiva i konačno brojni neželjeni efekti sa kojima se organizam teško bori.
Primenom leka zasnovanom na novoj tehnologiji i korišćenju nanorobota omogućava učinkovitije ubijanje samih ćelija tumora. Time se sprečava neželjeno delovanje na zdrave organe i tkiva, a doze lekova su samim tim manje pa su negativne posledice na organizam svedene na miminum.
- DNK nanorobot ne identifikuje samo ćeliju raka. On može da dopre do bilo koje ćelije, tim pre do patogene RNK gena KRAS. Tokom većine onkoloških oboljenja, rad ovog gena je poremećen i upravo prisustvo njegove patogene RNK stimuliše proizvodnju proteina koji su odgovorni za nekontrolisanu diobu ćelija tumora. DNK-nanorobot pronalazi i seče "štetnu" RNK - objašnjavaju naučnici.
Tako DNK-nanorobot ne prepoznaje proteine, jer to nije neophodno. Ukoliko se patogena RNK uništava tako što je DNK-nanorobot cepa, tada jednostavno ne dolazi do sinteze patogenih proteina.
U narednih nekoliko meseci planirano je da se sprovedu eksperimenti na živim ćelijama. Nakon toga, prelazi se na testiranje na životinjama u zavisnosti od napretka prethodne faze istraživanja.
Razvijaju i nano-kontejnere
- Cilj našeg istraživanja je bio da se dokaže da sam koncept DNK nanorobota funkcioniše. Kako ga „isporučiti“ do ćelija raka, to je već druga stvar, koja zahteva posebno istraživanje. Teorijski postoji veliki broj metoda isporuke različitih molekularnih struktura u ćelije, ali nijedna varijanta nije idealna. Naš sledeći korak je rad na rešavanju ovog problema. U toku su radovi na nano-kontejnerima za ciljane isporuke preparata u različite laboratorije, uključujući i onu na Univerzitetu ITMO - objašnjavaju naučnici sa Ruskog univerziteta.
Ajfelov toranj otvara se za posetioce 25. JUNA, ali samo za one sa DOBROM KONDICIJOM
ODALA JE JEDNA GREŠKA Mesecima su nalazili IGLE U JAGODAMA, a tek sada je otkriveno ko je žena koja je radila tako JEZIVU STVAR!
PRVI PUT U ISTORIJI: Objavljena fotografija ledenog brega u koji je udario Titanik (FOTO)
MOSKVA ODGOVORILA NA PRETNJE: "NATO ne poseduje istorijsko pamćenje i izgubio je orijentaciju"
Kod osumnjičenog za otmicu male Medlin pronašli bizarnu stvar: Nemačka policija "igrala igru"?