"SAMO GA NE ZOVITE GULAGOM" Rusija ima kontroverzni plan za zatvorenike po uzoru na sovjetski period
Rusija oživljava sovjetsku praksu zapošljavanja osuđenika
Nakon što su se ruski zvaničnici požalili na krah migrantske radne snage u pandemiji korona virusa, šef zatvorske službe u zemlji ponudio je rešenje.
Asocijacija na jedno od najmračnijih poglavlja komunističke prošlosti nije odvratila visoke birokrate koji su sa oduševljenjem prihvatili tu ideju. Zamenik premijera Marat Husnulin podsetio je da je jednom radio sa zatvorenicima u fabrici za proizvodnju cigle, kad je u petak rekao za RBC da pregovara o korišćenju osuđenika na gradilištima, što je plan koji je odobrio ministar industrije Denis Manturov.
- Ovo neće biti Gulag, to će biti potpuno novi i pristojni uslovi“ za zatvorenike, rekao je Aleksander Kalašnjikov, šef Federalne kaznene službe, zvaničnicima za ljudska prava prošlog meseca - izvešteno je.
Gotovo 190.000 od 483.000 ruskih zatvorenika moglo bi da ispunjava uslove, mada bi učešće trebalo da bude dobrovoljno, rekao je on.
Reč Gulag evocira istoriju sovjetskih radnih logora, u kojima je čak 1,7 miliona zatvorenika umrlo, a „državni neprijatelji“ primoravani da rade u rudarstvu, šumarstvu i izgradnji puteva i železnice.
Najgore je bilo u vreme vladavine Josifa Staljina.
Građevinske kompanije su među najteže pogođenim nestašicom radne snage uzrokovanom smanjenjem broja radnika migranata, uglavnom iz centralne Azije, što povećava zarade i troškove projekata. Usred pojačane granične kontrole u pandemiji, Rusija razmatra mogućnost vakcinacije migrantskih radnika kako bi ih što više privukla u svoju ekonomiju.
Slobodna radna mesta u ruskom građevinskom sektoru u aprilu porasla su za 83% u odnosu na isti mesec 2019. godine, pre nego što je pandemija svet pogodila prošle godine, prema sajtu za zapošljavanje SuperJob. Plate u ponudi porasle su za 15% od prošlog maja.
Dok se rad osuđenika koristi u mnogim drugim zemljama, uključujući SAD, gde zatvorenici rade na zadacima od kopanja snega do gašenja požara, u Rusiji to priziva u sećanje lose uspomene.
Ipak, predlog Kalašnjikova naterao je jednog kolumnistu državne novinske službe da kaže da Gulag nije bio toliko loš, jer je stotinama hiljada zatvorenika pružio priliku za socijalni napredak sticanjem veština dok su dobijali hranu i sklonište.
- Ako se ovo dogodi, ne sumnjam da će to biti loše plaćen prisilni rad - rekla je Svetlana Ganuškina, osnivačica grupe za ljudska prava Memorijal koja takođe vodi kampanju za prava imigranata. Memorijal je decenijama beležio strahote Gulaga.
Vlasti planiraju da koriste zatvorenike kako bi ubrzale rad na projektu vrednom 10 milijardi dolara za modernizaciju i proširenje pruga do ruskih dalekih istočnih luka. Izgradnja originalne Bajkal-Amur magistrale, ili BAM, uključivala je stotine hiljada zatvorenika Gulaga, od kojih su mnogi umrli u tom procesu.