BROJE SE KATASTROFALNE POSLEDICE EKSPLOZIJE: Libanu zbog štete preti i bankrot
Ekonomista Marva Osman smatra da Liban trenutno uopšte nema resurse da se bavi takvim prebacivanjima proizvodnje, koja su zbog eksplozije neophodna.
Libanska država i centralna banka imaju "vrlo ograničene" finansijske mogućnosti da bi se, bez strane finansijske pomoći, mogli suočiti s rezultatom strašne eksplozije u bejrutskim lučkim skladištima, koja je nanela ogromne štete.
Kompanija Meridian u humanitarnoj misiji širom zemlje - Donacija stigla u Negotinsku bolnicu
Pronađen vlasnik broda koji je NAPRAVIO HAOS U BEJRUTU: Pogledajte gde se krio (FOTO)
GRAĐANI LIBANA KIPTE OD BESA: Šest godina su ignorisali upozorenja o "PLUTAJUĆOJ BOMBI"
Ovo je izjavio ministar ekonomije Libana Raul Nehme i naglasio da mnoge zemlje najavljuju pomoć, ali da smatra da je saradnja sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) jedini put izlaska iz trenutne situacije za Liban, koji se već borio s padom dolara i finansijskim padom i pre eksplozije u utorak, koja je odnela više od 145 ljudskih žrtava, a više od 5.000 njih povredila. Proglašeno je vanredno stanje od 15 dana, a guverner Bejruta Marvan Abud rekao je za TV El Hadat da bi ukupna šteta od eksplozije mogla dostići 15 milijardi dolara, uključujući tu i poslovne gubitke, koji će uslediti zbog trenutne situacije.
S druge strane, ekonomista Marva Osman smatra da Liban trenutno uopšte nema resurse da se bavi takvim prebacivanjima proizvodnje, koja su zbog eksplozije neophodna.
Makron: Hitne reformi ili ćete patiti
Francuski predsednik Emanuel Makron stigao je u Bejrut, gde je, nakon što je njegov avion sleteo, rekao novinarima da se Liban suočava sa političkom i ekonomskom krizom i upozorio da će ta zemlja nastaviti da pati ako ne sprovede reforme. Po dolasku ga je dočekao predsednik Libana Mišel Aun, navodi Rojters. Makron je naložio slanje francuskih snaga za pomoć Libanu, sa kojim Francuska ima duboke istorijske veze.
- Shvatite, naša država je u bankrotu. I bez eksplozije u Bejrutu ministarstvo saobraćaja ne bi bilo u stanju da izvrši takve logističke manevre. Reč je o libanskoj glavnoj ruti za uvoz hrane čitave nacije, koja broji šest miliona ljudi, dok su brodovi prinuđeni da pristaju u manjim lukama. A sada i još više - precizirala je ona i naglasila da je malo verovatno da će Liban uspeti samostalno da obnovi grad i, tim pre, sopstvenu ekonomiju.
- Prema preliminarnim podacima, obnova prestonice koštaće blagajnu 30 milijardi dolara. I, verujem, da ta suma može narasti i nekoliko puta više. Nema više luke, moraće da se obnovi od nule. Obim katastrofe jeste neverovatan. Eksplozija je dovela Liban na ivicu ponora - istakla je Osmanova.
Činjenice
- Libanska poljoprivreda slabo je razvijena zbog geografskih i klimatskih uslova
- U bejrutskoj luci su se, između ostalog, nalazila skladišta pšenice, brašna i niza drugih važnih prehrambenih proizvoda
- Pre prebacivanja u trgovinu, oni su bili tamo uskladišteni
- Sada je Liban, praktično, ostao bez zaliha žita i brašna
- Nažalost, ima mnogo razloga da se smatra da Liban munjevito pada na nivo iz 1912. godine, najgladnije godine u istoriji zemlje, kada je stotine ljudi umiralo bez hrane i sredstava za život. Liban nema novca da popravi situaciju sa prehrambenom bezbednošću, a niko neće besplatno dati žito i brašno - rekla je Marva Osman.
NAORUŽANI NAPADAČ DRŽI TAOCE U BANCI: Drama u francuskom gradu Avru! (VIDEO)
HAOS! VELIKI POŽAR U BRISELU: Vatra guta trgovinski centar (VIDEO)
Razmere tragedije nesagledive: Eksplozija u Bejrutu nije libanska Hirošima, nego Černobilj
Libanski vatrogasci poginuli pokušavajući da SPREČE ŠIRENJE POŽARA: Ovo je njihova POSLEDNJA FOTOGRAFIJA (FOTO)
"NAŠ NAJVEĆI STRAH JE POTVRĐEN": Članica ambasade poginula u stravičnoj eksploziji u Bejrutu (VIDEO)