БРОЈЕ СЕ КАТАСТРОФАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ЕКСПЛОЗИЈЕ: Либану због штете прети и банкрот
Економиста Марва Осман сматра да Либан тренутно уопште нема ресурсе да се бави таквим пребацивањима производње, која су због експлозије неопходна.
Либанска држава и централна банка имају "врло ограничене" финансијске могућности да би се, без стране финансијске помоћи, могли суочити с резултатом страшне експлозије у бејрутским лучким складиштима, која је нанела огромне штете.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
Пронађен власник брода који је НАПРАВИО ХАОС У БЕЈРУТУ: Погледајте где се крио (ФОТО)
ГРАЂАНИ ЛИБАНА КИПТЕ ОД БЕСА: Шест година су игнорисали упозорења о "ПЛУТАЈУЋОЈ БОМБИ"
Ово је изјавио министар економије Либана Раул Нехме и нагласио да многе земље најављују помоћ, али да сматра да је сарадња са Међународним монетарним фондом (MMF) једини пут изласка из тренутне ситуације за Либан, који се већ борио с падом долара и финансијским падом и пре експлозије у уторак, која је однела више од 145 људских жртава, а више од 5.000 њих повредила. Проглашено је ванредно стање од 15 дана, а гувернер Бејрута Марван Абуд рекао је за ТВ Ел Хадат да би укупна штета од експлозије могла достићи 15 милијарди долара, укључујући ту и пословне губитке, који ће уследити због тренутне ситуације.
С друге стране, економиста Марва Осман сматра да Либан тренутно уопште нема ресурсе да се бави таквим пребацивањима производње, која су због експлозије неопходна.
Макрон: Хитне реформи или ћете патити
Француски председник Емануел Макрон стигао је у Бејрут, где је, након што је његов авион слетео, рекао новинарима да се Либан суочава са политичком и економском кризом и упозорио да ће та земља наставити да пати ако не спроведе реформе. По доласку га је дочекао председник Либана Мишел Аун, наводи Ројтерс. Макрон је наложио слање француских снага за помоћ Либану, са којим Француска има дубоке историјске везе.
- Схватите, наша држава је у банкроту. И без експлозије у Бејруту министарство саобраћаја не би било у стању да изврши такве логистичке маневре. Реч је о либанској главној рути за увоз хране читаве нације, која броји шест милиона људи, док су бродови принуђени да пристају у мањим лукама. А сада и још више - прецизирала је она и нагласила да је мало вероватно да ће Либан успети самостално да обнови град и, тим пре, сопствену економију.
- Према прелиминарним подацима, обнова престонице коштаће благајну 30 милијарди долара. И, верујем, да та сума може нарасти и неколико пута више. Нема више луке, мораће да се обнови од нуле. Обим катастрофе јесте невероватан. Експлозија је довела Либан на ивицу понора - истакла је Османова.
Чињенице
- Либанска пољопривреда слабо је развијена због географских и климатских услова
- У бејрутској луци су се, између осталог, налазила складишта пшенице, брашна и низа других важних прехрамбених производа
- Пре пребацивања у трговину, они су били тамо ускладиштени
- Сада је Либан, практично, остао без залиха жита и брашна
- Нажалост, има много разлога да се сматра да Либан муњевито пада на ниво из 1912. године, најгладније године у историји земље, када је стотине људи умирало без хране и средстава за живот. Либан нема новца да поправи ситуацију са прехрамбеном безбедношћу, а нико неће бесплатно дати жито и брашно - рекла је Марва Осман.
НАОРУЖАНИ НАПАДАЧ ДРЖИ ТАОЦЕ У БАНЦИ: Драма у француском граду Авру! (ВИДЕО)
ХАОС! ВЕЛИКИ ПОЖАР У БРИСЕЛУ: Ватра гута трговински центар (ВИДЕО)
Размере трагедије несагледиве: Експлозија у Бејруту није либанска Хирошима, него Чернобиљ
Либански ватрогасци погинули покушавајући да СПРЕЧЕ ШИРЕЊЕ ПОЖАРА: Ово је њихова ПОСЛЕДЊА ФОТОГРАФИЈА (ФОТО)
"НАШ НАЈВЕЋИ СТРАХ ЈЕ ПОТВРЂЕН": Чланица амбасаде погинула у стравичној експлозији у Бејруту (ВИДЕО)