LAVROV OSUO PALJBU PO BAJDENOVOJ POLITICI: "Nadamo se da će imati razuma da ne naprave balkanski front- sećamo se šta je NATO radio"
Lavrov je istakao da je stav Moskve dobro poznat - regionalnim problemima su potrebna regionalna rešenja zasnovana na inkluzivnom dijalogu i uzimajući u obzir stavove svih zainteresovanih strana.
Rusija očekuje da će administracija Džoa Bajdena imati dovoljno političke volje i razuma da Balkan ne pretvori u još jedan front antiruske konfrontacije.
RUSKI NAUČNIK OTKRIO SVE O NOVOM LEKU PROTIV KORONE: Sličan je koristio Tramp, a evo da li je efikasan protiv omikrona
OVE GODINE BOŽIĆ OPET POD MERAMA: U Crkve jedino sa kovid propusnicama
DA LI ĆE SITUACIJA ESKALIRATI? Japan i Amerika spremni da napadnu Kinu - Tajvan postaje okidač za rat
Na to je upozorio ministar spoljnih poslova Rusije Sergej lavrov u intervjuu sarajevskom listu Oslobođenje, uz ocenu da će, u suprotnom, to imati katastrofalne posledice po Evropu u celini.
Komentarišući tezu da je BiH "žrtva rusko-američke konfrontacije", šef ruske diplomatije je istakao da Rusija svoje probleme ne rešava na račun bilo čijih interesa i da partnere ne stavlja pred apsolutno lažan izbor "ili sa nama ili protiv nas".
Lavrov je istakao da je stav Moskve dobro poznat - regionalnim problemima su potrebna regionalna rešenja zasnovana na inkluzivnom dijalogu i uzimajući u obzir stavove svih zainteresovanih strana.
Dodao je da je Vašington u poslednje vreme izbegavao da razgovara sa Rusijom ne samo o BiH, već i o Balkanun u celini.
Odgovarajući na pitanje šta je glavni interes Rusije na Balkanu, Lavrov je istakao da su to mir, bezbednost i stabilnost u tom regionu.
- Nema potrebe da tražimo neki skriveni smisao u ruskoj politici. To je uzaludno. Sa svima saradjujemo na ravnopravnim, transparentnim osnovama, uz uzajamno uvažavanje, na principima međunarodnog prava, pre svega Povelje UN - naglasio je Lavrov.
Prema njegovim rečima, mit o "štetnom uticaju" Moskve je izmišljen, a promovišu ga, kako je rekao, "lokalni rusofobi" da bi zatrovali atmosferu saradnje u regionu.
Lavrov je ocenio da je stavljanje balkanskih država pred veštački izbor "ili Evropska unija ili Rusija" kontraproduktivno i nepravedno i da izaziva nove linije podela u regionu i ometa saradnju.
Ruski ministar spoljnih poslova smatra da se često namerno ignoriše volja građana balkanskih država. - Pogledajte do čega je to dovelo u Crnoj Gori, koja je bukvalno "uvučena" u NATO, suprotno mišljenju većine. Zašto lomiti preko kolena i nasilno promovisati evroatlantsku agendu? - upitao je Lavrov.
Dodao je da se svi dobro sećaju šta je NATO radio u regionu 1990-ih godina i da će posledice bombardovanja osiromašenim uranijumom osećati još mnogo generacija lokalnog stanovništva.
Lavrov je ponovio da je Srbija ključni partner Rusije na Balkanu i da Moskva visoko ceni strateško partnerstvo sa Beogradom i ulaže napore da svestrano unapredi bilateralne veze.
Ponovio je i da je stav Rusije o Kosovu i Metohiji dobro poznat i da Moskva podržava postizanje održivog i obostrano prihvatljivog rešenja Beograda i Prištine na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
Lavrov je istakao da to rešenje mora dobiti odobrenje Saveta bezbednosti, jer je reč o obezbedjivanju međunarodnog mira.