ЛАВРОВ ОСУО ПАЉБУ ПО БАЈДЕНОВОЈ ПОЛИТИЦИ: "Надамо се да ће имати разума да не направе балкански фронт- сећамо се шта је НАТО радио"
Лавров је истакао да је став Москве добро познат - регионалним проблемима су потребна регионална решења заснована на инклузивном дијалогу и узимајући у обзир ставове свих заинтересованих страна.
Русија очекује да ће администрација Џоа Бајдена имати довољно политичке воље и разума да Балкан не претвори у још један фронт антируске конфронтације.
РУСКИ НАУЧНИК ОТКРИО СВЕ О НОВОМ ЛЕКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Сличан је користио Трамп, а ево да ли је ефикасан против омикрона
ОВЕ ГОДИНЕ БОЖИЋ ОПЕТ ПОД МЕРАМА: У Цркве једино са ковид пропусницама
ДА ЛИ ЋЕ СИТУАЦИЈА ЕСКАЛИРАТИ? Јапан и Америка спремни да нападну Кину - Тајван постаје окидач за рат
На то је упозорио министар спољних послова Русије Сергеј лавров у интервјуу сарајевском листу Ослобођење, уз оцену да ће, у супротном, то имати катастрофалне последице по Европу у целини.
Коментаришући тезу да је БиХ "жртва руско-америчке конфронтације", шеф руске дипломатије је истакао да Русија своје проблеме не решава на рачун било чијих интереса и да партнере не ставља пред апсолутно лажан избор "или са нама или против нас".
Лавров је истакао да је став Москве добро познат - регионалним проблемима су потребна регионална решења заснована на инклузивном дијалогу и узимајући у обзир ставове свих заинтересованих страна.
Додао је да је Вашингтон у последње време избегавао да разговара са Русијом не само о БиХ, већ и о Балканун у целини.
Одговарајући на питање шта је главни интерес Русије на Балкану, Лавров је истакао да су то мир, безбедност и стабилност у том региону.
- Нема потребе да тражимо неки скривени смисао у руској политици. То је узалудно. Са свима сарађујемо на равноправним, транспарентним основама, уз узајамно уважавање, на принципима међународног права, пре свега Повеље УН - нагласио је Лавров.
Према његовим речима, мит о "штетном утицају" Москве је измишљен, а промовишу га, како је рекао, "локални русофоби" да би затровали атмосферу сарадње у региону.
Лавров је оценио да је стављање балканских држава пред вештачки избор "или Европска унија или Русија" контрапродуктивно и неправедно и да изазива нове линије подела у региону и омета сарадњу.
Руски министар спољних послова сматра да се често намерно игнорише воља грађана балканских држава. - Погледајте до чега је то довело у Црној Гори, која је буквално "увучена" у НАТО, супротно мишљењу већине. Зашто ломити преко колена и насилно промовисати евроатлантску агенду? - упитао је Лавров.
Додао је да се сви добро сећају шта је НАТО радио у региону 1990-их година и да ће последице бомбардовања осиромашеним уранијумом осећати још много генерација локалног становништва.
Лавров је поновио да је Србија кључни партнер Русије на Балкану и да Москва високо цени стратешко партнерство са Београдом и улаже напоре да свестрано унапреди билатералне везе.
Поновио је и да је став Русије о Косову и Метохији добро познат и да Москва подржава постизање одрживог и обострано прихватљивог решења Београда и Приштине на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН.
Лавров је истакао да то решење мора добити одобрење Савета безбедности, јер је реч о обезбеђивању међународног мира.