Ruski ministar odbrane odlučno: Ne dozvoliti NATO-u da nam diše za vrat! Belorusi podržali Ruse!
Sergej Šojgu i Viktor Hrenjin vrlo svesni trenutne siituacije
Ruski Ministar odbrane Sergej Šojgu, izjavio je na sastanku zajedničkog kolegijuma ruskog i beloruskog ministarstva odbrane da je situacija na granici Savezne države (Rusije i Belorusije) sa zemljama NATO-a i dalje nemirna i da je osiguravanje bezbednosti prioritet Ministarstva odbrane Rusije.
ARKTIČKI DEO RUSIJE KAO NIKAD DO SAD: Najmodernija vojna tehnologija uskoro postaje realnost!
JOŠ JEDNO "NJET" VLADIMIRA PUTINA AMERIKANCIMA: Vi rovarite po Ukrajini, Rusiju ne dirajte!
OPŠTE ZAPREPAŠĆENJE NA IZBORIMA U UKRAJINI: Otkud Putinovo ime na glasačkom listiću?
- I dalje je nemirna situacija na zapadnim granicama Savezne države, gde NATO nastavlja da pojačava svoje prisustvo - rekao je Šojgu na onlajn sastanku.
- U kontekstu trenutne vojno-političke situacije u regionu, kao i novih izazova i pretnji, prvenstveno od međunarodnog terorizma, Ministarstvo odbrane Rusije smatra vojnu bezbednost Savezne države jednim od svojih prioritetnih zadataka - dodao je ministar.
Prema njegovim rečima, Severnoatlantska alijansa poboljšava svoju vojnu infrastrukturu, skladišti logistička sredstva, naoružanje i vojnu tehniku u blizini granica Savezne države. Ministar je istakao da se pojačava segment američke protivraketne odbrane, njeni lanseri mogu da se koriste i za udarno oružje.
- Bez obzira na pandemiju, ne smanjuje se intenzitet vojnih vežbi bloka - ocenio je Šojgu.
Sa svoje strane, Ministar odbrane Belorusije Viktor Hrenjin primetio je da raste broj vojnih vežbi NATO-a u zemljama koje se graniče sa Belorusijom, a povećava se prisustvo američke vojske.
- Poslednjih godina rotaciona grupa NATO-a zemljama koje se graniče sa Belorusijom porasla je više od 17 puta i dostigla deset hiljada vojnika - podsetio je Hrenjin.
Sjedinjene Američke Države su se, uz podršku saveznika iz NATO-a, povukle iz sporazuma o protivraketnoj odbrani, otvorenom nebu i raketama srednjeg i kratkog dometa, a takođe su odbile da ratifikuju prilagođenu verziju dogovora o konvencionalnom naoružanju i snagama u Evropi, podsetio je beloruski ministar.
Hrenjinu smatra da sve ovo ima za cilj podrivanje međunarodne i regionalne bezbednosti i pružanje pravnog okvira za militarizaciju evropskog kontinenta kroz trajno američko prisustvo.