SI I PUTIN SPREMAJU ZAJEDNIČKI UDAR NA ZAPAD Kineski predsednik dolazi na samit BRIKS-a sa JASNIM NAMERAMA
Kineski lider Si Đinping planira posetu Rusiji sledećeg meseca kako bi učestvovao na samitu BRIKS-a, potvrdio je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.
Ova poseta dolazi u trenutku kada Moskva i Peking intenzivno rade na jačanju svoje saradnje i izgradnji protivteže zapadnom uticaju u svetu.
Politički kontekst posete i uloga Kine u ratu u Ukrajini
Iako Kina tvrdi da je neutralna u vezi s ratom u Ukrajini, njeni odnosi s Rusijom odaju drugačiju sliku. Peking nije osudio rusku vojnu akciju, već je podržao tvrdnje Kremlja da je rat isprovociran potezima Zapada. Takođe, Kina je nastavila da isporučuje ključne komponente potrebne ruskoj vojnoj industriji, čime pomaže Moskvi da zaobiđe sankcije Zapada.
Sijeva predstojeća poseta Rusiji biće druga od početka ruske vojne invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, što dodatno naglašava bliske veze dve zemlje. Njegova prethodna poseta bila je u martu 2023, dok je ruski predsednik Vladimir Putin boravio u Kini u oktobru iste godine, kao i u maju ove godine kada je prisustvovao međunarodnom forumu.
Ojačana saradnja između Kine i Rusije
Ekonomske veze između Moskve i Pekinga postaju sve jače, naročito usled zapadnih sankcija koje su značajno ograničile ruski pristup međunarodnom tržištu. Kina je postala ključni partner za Rusiju, a prošlogodišnja trgovinska razmena između ove dve zemlje dostigla je rekordnih 240 milijardi dolara.
Moskva je preusmerila svoj energetski izvoz ka Kini, dok su kineske kompanije počele da snabdevaju Rusiju visokotehnološkim komponentama neophodnim za vojnu industriju. Ova saradnja postala je suštinski deo ruskog napora da zaobiđe sankcije Zapada i održi svoje vojne kapacitete na potrebnom nivou.
Sastanak Sija i Putina u Kazanju: Fokus na BRIKS-u i bilateralnoj saradnji
Tokom BRIKS samita koji će se održati u ruskom gradu Kazanju, Si Đinping i Vladimir Putin planiraju poseban sastanak na kojem će razgovarati o bilateralnim odnosima dve zemlje. Putin je istakao da se odnosi između Rusije i Kine "razvijaju prilično uspešno u svim pravcima", što nagoveštava dalju saradnju na političkom, ekonomskom i vojnom planu.
Širenje BRIKS-a: Novi članovi i geopolitički značaj
BRIKS je prvobitno osnovan 2006. godine kao savez pet ekonomija u razvoju – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike (koja se pridružila 2010). Međutim, ovaj blok je u poslednje vreme proširen, uključujući nove članove kao što su Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Zemlje poput Saudijske Arabije, Azerbejdžana i Malezije takođe su izrazile interes za članstvo, što ukazuje na rastući geopolitički značaj ove grupacije. BRIKS se pozicionira kao ključni protivnik zapadno predvođenog globalnog poretka i nastoji da pojača uticaj zemalja sa brzorastućim privredama.
Značaj BRIKS-a u reformi globalnih institucija
BRIKS se sve više zalaže za promene u globalnim institucijama kao što su Ujedinjene nacije, Međunarodni monetarni fond i Svetska banka. Ove institucije su često kritikovane zbog favorizovanja zapadnih interesa, a BRIKS poziva na pravedniji globalni poredak koji bi omogućio veću ulogu zemljama u razvoju.
Kinesko-Ruska alijansa kao protivteža Zapadu
Pored ekonomskih veza, Kina i Rusija su produbile i svoju vojnu saradnju. Ovo partnerstvo omogućava Rusiji da se suprotstavi zapadnim sankcijama i vojnoj nadmoćnosti, dok Kina koristi ove odnose za jačanje svog geopolitičkog uticaja. U tom kontekstu, poseta Sija Đinpinga Rusiji i učešće na samitu BRIKS-a dodatno potvrđuje stratešku važnost ovog savezništva.
Ovaj dinamičan odnos između dve svetske sile postavlja BRIKS kao važnu platformu za promociju alternativnih globalnih politika i ekonomske saradnje, koja bi mogla izmeniti trenutni globalni poredak predvođen Zapadom.