СИ И ПУТИН СПРЕМАЈУ ЗАЈЕДНИЧКИ УДАР НА ЗАПАД Кинески председник долази на самит БРИКС-а са ЈАСНИМ НАМЕРАМА
Кинески лидер Си Ђинпинг планира посету Русији следећег месеца како би учествовао на самиту БРИКС-а, потврдио је кинески министар спољних послова Ванг Ји.
Ова посета долази у тренутку када Москва и Пекинг интензивно раде на јачању своје сарадње и изградњи противтеже западном утицају у свету.
Политички контекст посете и улога Кине у рату у Украјини
Иако Кина тврди да је неутрална у вези с ратом у Украјини, њени односи с Русијом одају другачију слику. Пекинг није осудио руску војну акцију, већ је подржао тврдње Кремља да је рат испровоциран потезима Запада. Такође, Кина је наставила да испоручује кључне компоненте потребне руској војној индустрији, чиме помаже Москви да заобиђе санкције Запада.
Сијева предстојећа посета Русији биће друга од почетка руске војне инвазије на Украјину у фебруару 2022. године, што додатно наглашава блиске везе две земље. Његова претходна посета била је у марту 2023, док је руски председник Владимир Путин боравио у Кини у октобру исте године, као и у мају ове године када је присуствовао међународном форуму.
Ојачана сарадња између Кине и Русије
Економске везе између Москве и Пекинга постају све јаче, нарочито услед западних санкција које су значајно ограничиле руски приступ међународном тржишту. Кина је постала кључни партнер за Русију, а прошлогодишња трговинска размена између ове две земље достигла је рекордних 240 милијарди долара.
Москва је преусмерила свој енергетски извоз ка Кини, док су кинеске компаније почеле да снабдевају Русију високотехнолошким компонентама неопходним за војну индустрију. Ова сарадња постала је суштински део руског напора да заобиђе санкције Запада и одржи своје војне капацитете на потребном нивоу.
Састанак Сија и Путина у Казању: Фокус на БРИКС-у и билатералној сарадњи
Током БРИКС самита који ће се одржати у руском граду Казању, Си Ђинпинг и Владимир Путин планирају посебан састанак на којем ће разговарати о билатералним односима две земље. Путин је истакао да се односи између Русије и Кине "развијају прилично успешно у свим правцима", што наговештава даљу сарадњу на политичком, економском и војном плану.
Ширење БРИКС-а: Нови чланови и геополитички значај
БРИКС је првобитно основан 2006. године као савез пет економија у развоју – Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке (која се придружила 2010). Међутим, овај блок је у последње време проширен, укључујући нове чланове као што су Иран, Египат, Етиопија и Уједињени Арапски Емирати.
Земље попут Саудијске Арабије, Азербејџана и Малезије такође су изразиле интерес за чланство, што указује на растући геополитички значај ове групације. БРИКС се позиционира као кључни противник западно предвођеног глобалног поретка и настоји да појача утицај земаља са брзорастућим привредама.
Значај БРИКС-а у реформи глобалних институција
БРИКС се све више залаже за промене у глобалним институцијама као што су Уједињене нације, Међународни монетарни фонд и Светска банка. Ове институције су често критиковане због фаворизовања западних интереса, а БРИКС позива на праведнији глобални поредак који би омогућио већу улогу земљама у развоју.
Кинеско-Руска алијанса као противтежа Западу
Поред економских веза, Кина и Русија су продубиле и своју војну сарадњу. Ово партнерство омогућава Русији да се супротстави западним санкцијама и војној надмоћности, док Кина користи ове односе за јачање свог геополитичког утицаја. У том контексту, посета Сија Ђинпинга Русији и учешће на самиту БРИКС-а додатно потврђује стратешку важност овог савезништва.
Овај динамичан однос између две светске силе поставља БРИКС као важну платформу за промоцију алтернативних глобалних политика и економске сарадње, која би могла изменити тренутни глобални поредак предвођен Западом.