SJAJNA VEST U OVOJ GODINI: Za neke vrste životinja smo mislili da su izumrle, a one su ponovo viđene (VIDEO)
Neke od njih su viđene u blizini ljudskih prebivališta.
Pandemija korona virusa i restriktivne mere uvedene u cilju suzbijanja te bolesti doveli su do toga da su se životinje približile mestima na kojima žive ljudi, pa su viđene tamo gde je to ranije bilo gotovo nemoguće.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/31/untitled_7.jpg?itok=j99cjaHx)
TRAGIČAN KRAJ NAJVEĆEG DEČAKA NA SVETU: Sa tri godine već je imao 50 kilograma (FOTO/VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333273/prskalice.jpg?itok=tnB2IqCF)
NAJZATVORENIJA ZEMLJA NA SVETU OTKLJUČANA: Glavni grad Severne Koreje "krcat" na proslavi Nove godine
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/23/shutterstock_1706206090.jpg?itok=n5fU22HF)
AGONIJA NA LETU ZA RIO: Puklo vetrobransko staklo iznad Atlantika - piloti doneli presudnu odluku
Ove godine viđene su čak i životinjske vrste za koje se smatralo da su izumrle pre mnogo godina. Što je još zanimljivije, neke od njih su viđene u blizini ljudskih prebivališta.
Kameleona sa Madagaskara, tzv. Felckovljevog kameleona, naučnici su poslednji put videli 1913. godine. Posle toga svi pokušaji zoologa da ga pronađu bili su neuspešni i ta vrsta je proglašena izumrlom.
Istraživači iz Minhena organizovali su naučnu ekspediciju na Madagaskar i sedam dana neuspešno istraživali najudaljenija mesta na severozapadu ostrva, gde je ta životinja viđena pre više od sto godina. Međutim, on nije pronađen u teško dostupnim šumama, već u velikoj bašti u hotelu u kojem su boravili članovi ekspedicije.
Kameleon sa Madagaskara živi kraće od godinu dana i to je delimično objašnjenje zašto nije viđen više od sto godina. Naime, u oktobru na Madagaskaru počinju kiše, zbog kojih je teško doći do njegovih staništa. Kada dođe sušna sezona, sve odrasle jedinke su obično već mrtve.
Ove godine je ponovo viđena i slonovska rovka ili somalijski sengi, koji, ispostavilo se, još živi na severoistoku Afrike.
Somalijski sengi je srodnik slona, ali je velicine miša. Skoro pola veka smatran je izumrlom vrstom i čak bio uvršten na spisak 25 najtraženijih vrsta, koji je sastavila organizacija za zaštitu prirode Global Wildlife Conservation. Poslednji put istraživači su ga videli 1973. godine.
U potrazi za misterioznom životinjom grupa zoologa otišla je u Afriku, ali ne u Somaliju, zbog sukoba u toj zemlji, već u susedni Džibuti, gde su prirodni uslovi slični kao u Somaliji.
Do ove godine i novogvinejski pas koji peva smatran je za izumrlu vrstu. On je po izgledu sličan australijskom dingu, ali je manji i ima neobičan glas i stvara harmonične zvukove svojim lavežom i zavijanjem.
Međunarodni tim istraživača uspeo je da pronađe populaciju predaka pevačkih pasa u planinama na zapadu Nove Gvineje. Naučnici su još 2016. mislili da su na istom mestu pronašli pripadnike te vrste, ali je bila reč o sličnim jedinkama.