СЈАЈНА ВЕСТ У ОВОЈ ГОДИНИ: За неке врсте животиња смо мислили да су изумрле, а оне су поново виђене (ВИДЕО)
Неке од њих су виђене у близини људских пребивалишта.
Пандемија корона вируса и рестриктивне мере уведене у циљу сузбијања те болести довели су до тога да су се животиње приближиле местима на којима живе људи, па су виђене тамо где је то раније било готово немогуће.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/31/untitled_7.jpg?itok=j99cjaHx)
ТРАГИЧАН КРАЈ НАЈВЕЋЕГ ДЕЧАКА НА СВЕТУ: Са три године већ је имао 50 килограма (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333273/prskalice.jpg?itok=tnB2IqCF)
НАЈЗАТВОРЕНИЈА ЗЕМЉА НА СВЕТУ ОТКЉУЧАНА: Главни град Северне Кореје "крцат" на прослави Нове године
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/23/shutterstock_1706206090.jpg?itok=n5fU22HF)
АГОНИЈА НА ЛЕТУ ЗА РИО: Пукло ветробранско стакло изнад Атлантика - пилоти донели пресудну одлуку
Ове године виђене су чак и животињске врсте за које се сматрало да су изумрле пре много година. Што је још занимљивије, неке од њих су виђене у близини људских пребивалишта.
Камелеона са Мадагаскара, тзв. Фелцковљевог камелеона, научници су последњи пут видели 1913. године. После тога сви покушаји зоолога да га пронађу били су неуспешни и та врста је проглашена изумрлом.
Истраживачи из Минхена организовали су научну експедицију на Мадагаскар и седам дана неуспешно истраживали најудаљенија места на северозападу острва, где је та животиња виђена пре више од сто година. Међутим, он није пронађен у тешко доступним шумама, већ у великој башти у хотелу у којем су боравили чланови експедиције.
Камелеон са Мадагаскара живи краће од годину дана и то је делимично објашњење зашто није виђен више од сто година. Наиме, у октобру на Мадагаскару почињу кише, због којих је тешко доћи до његових станишта. Када дође сушна сезона, све одрасле јединке су обично већ мртве.
Ове године је поново виђена и слоновска ровка или сомалијски сенги, који, испоставило се, још живи на североистоку Африке.
Сомалијски сенги је сродник слона, али је велицине миша. Скоро пола века сматран је изумрлом врстом и чак био уврштен на списак 25 најтраженијих врста, који је саставила организација за заштиту природе Глобал Wildlife Цонсерватион. Последњи пут истраживачи су га видели 1973. године.
У потрази за мистериозном животињом група зоолога отишла је у Африку, али не у Сомалију, због сукоба у тој земљи, већ у суседни Џибути, где су природни услови слични као у Сомалији.
До ове године и новогвинејски пас који пева сматран је за изумрлу врсту. Он је по изгледу сличан аустралијском дингу, али је мањи и има необичан глас и ствара хармоничне звукове својим лавежом и завијањем.
Међународни тим истраживача успео је да пронађе популацију предака певачких паса у планинама на западу Нове Гвинеје. Научници су још 2016. мислили да су на истом месту пронашли припаднике те врсте, али је била реч о сличним јединкама.