HRVATI ODUŠEVLJENI RUSKOM VAKCINOM "Sigurna je i učinkovita, a jedna stvar naročito ohrabruje"
Vakcina Sputnjik V razvio je Institut Gamaleja u Moskvi. Zasniva na virusnom vektoru, u ovom slučaju dva ljudska adenovirusa
Rusko cepivo Sputnjik V protiv koronavirusa pruža oko 92 posto zaštite protiv covida-19, pokazali su rezultati treće faze kliničkih ispitivanja objavljeni u časopisu "The Lancet".
PUTINOVA MEDICINSKA OFANZIVA: Rusija će obezbediti vakcinu za oko 700 miliona ljudi
UBIO IVONU (38) SVOJIM KOKAINSKIM PENISOM: Plastični hirurg se sada suočava sa njenim mužem i sinom
Tokom kliničkih ispitivanja nisu zabeležene ozbiljnije nuspojave, nego obično blage, uključujući bol u ruci, umor i blago povišenu temperaturu.
Cepivo Sputnjik V razvio je Institut Gamaleja u Moskvi. Zasniva na virusnom vektoru, u ovom slučaju dva ljudska adenovirusa tipa 5 i tipa 26. U ljudskoj patologiji adenovirusi su poznati kao uzroci sezonskih prehlada, ovi vektori su genetski modificirani i ne mogu se množiti u stanicama pa sami po sebi ne predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje. Cepivo Sputnjik V slično je tzv. oxfordskom koje je proizvela AstraZeneca.
Neslužbeni rezultati o visokoj učinkovitosti ruskog cepiva pojavili su se još u decembru prošle godine kada su odobrena mRNA cepiva koje su proizveli Pfizer/BioNTech i Moderna. Zanimljivo je da je cepivo Sputnjik V odobreno još 11. avgusta 2020. godine. Tada je ruski predsednik Vladimir Putin šokirao je svet svojom objavom da je u Rusiji odobreno prvo cepivo protiv koronavirusa pre početka treće faze kliničkih ispitivanja. Ona je počela krajem avgusta, a uključila je volontere iz niza zemalja.
- U septembru 2020. godine časopis "The Lancet" časopis objavio je prve rezultate kliničkog istraživanja faze 1/2 cjepiva Gam-COVID-Vac (Sputnjik V) razvijenog u ruskom Gamalaja centru. Sputnjik V cepivo je vektorsko cepivo na bazi adenovirusa čovjeka tip 5 (rAd5) i tip 26 (rAd26). U tom istraživanju koje je sprovedeno na 78 učesnika pokazano je da je heterologan režim rAd26/rAd5 davanja ovog cepiva siguran te da potiče jaku humoralnu i staničnu imunost kod vakcinisanih osoba. U istom su časopisu danas objavljeni privremeni rezultati uspešnosti i sigurnosti tog istog cepiva dobiveni tokom istraživanja kliničke faze 3 - rekla je dr. Dragomira Majhen, molekularna biološkinja Instituta Ruđer Bošković i članica Međunarodnog naučnog savetodavnog odbora za cepivo Sputnjik V.
- U periodu od 07. septembra do novembra 24.prošle godine 21977 odraslih učesnika starijih od 18 godina raspodeljeno je u dve grupe, kontrolna grupa i grupa koja će primiti cepivo. Dvadeset jedan dan nakon što su primili prvo cepivo pokazano je da je uspešnost Sputnjik V cepiva u heterolognom režimu rAd26/rAd5 91.6 posto. U ovom istraživanju nisu zabežene značajnije nuspojave. Posebno ohrabruje činjenica da je uočeno značajno smanjivanje ozbiljnosti bolesti i samo nakon prve doze vakcinisanja pa će tako u narednim kliničkim istraživanjima ispitati upravo uspešnost vakcinisanja ovom vakcinom samo u jednoj dozi. Na osnovu pokazanih rezultata može se zaključiti da je Sputnjik V vakcina vrlo učinkovita, imunogenična te da ga osobe starije od 18 godina dobro podnose, odnosno da na globalnom nivou imamo još jednu vakcinu koja će pomoći u borbi protiv covida-19 - naglasila je dr. Majhen.