Šta će sad Sirijci da rade? Više od 100.000 zahteva za azil u egzilu u EU na čekanju: Pojedine zemlje obustavile obradu nakon pada režima Bašara al Asada
Više od 100.000 zahteva za međunarodnu zaštitu koje su uputili Sirijci u egzilu u EU razmatraju se u 27 zemalja članica Unije, prema podacima koje je u sredu objavila agencije EU za azil (EUAA).
Krajem oktobra zabeleženo je nešto više od 108.200 zahteva na čekanju za prvu odluku, a pored toga zna se da na odbijene zahteve može da se uloži žalba, saopštio je isti izvor.
Ovi podaci objavljeni su u trenutku kada su vlasti više zemalja članica EU, kao što su Nemačka, Italija, Švedska i Belgija objavile da suspenduju obradu zahteva za azil Sirijaca posle pada vlade Bašara al Asada prošlog vikenda.
Od početka rata u Siriji više od polovine stanovnika pobeglo je iz zemlje, odnosno 13 miliona ljudi, prema agenciji UN za izbeglice (UNHCR).
Mada su susedne zemlje (Turska, Liban, Jordan, Egipat...) primile najveći deo od šest miliona sirijskih izbeglica mnogi su takođe pobegli ka Evropi.
U EU Nemačka je bila prva zemlja prihvata, i tu se nalazi gotovo 800.000 sirijskih izbeglica ili tražilaca azila, dok je Švedska na drugom mestu. I u drugim zemljama članicama EU, Sirijci su na prvom mestu po pitanju zahteva za azil.
Prema Agenciji EU za azil, broj zahteva koji čekaju na odluku prve instance pao je za šest odsto za godinu dana.
Zahvaljujući ubrzanju obrade zahteva između januara i oktobra 128.500 Sirijaca dobilo je neki oblik međunarodne zaštite, od kojih oko 28 odsto (gotovo 35.000 slučajeva) je dobilo status izbeglca, prema podacima te evropske agencije.
Belgija, jedna od zemalja koja je suspendovala razmatranje zahteva za azil osoba iz Sirije, kaže da je oko 35.000 Sirijaca dobilo zaštitu na njenom tlu tokom protekle decenije. Francuska je brojala 45.600 sirijskih izbeglica 2024. godine.
Te dve zemlje rekle su da se suočavaju sa oko 4.500 novih zahteva za azil koji dolaze od Sirijaca od početka ove godine, dva puta više nego Norveška na primer.
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da radi na suspenziji tekućih zahteva za azil koji dolaze iz Sirije.
Francuska kancelarija za zaštitu izbeglica i apatrida je kasnije saopštila da "pažljivo prati situaciju u Siriji".
- Kao i uvek u slučaju situacije koja se razvija u zemlji porekla tražilaca azla to može dovesti do privremenog prekida donošenja odluka o nekin zahtevima za azil koji dolaze od osoba iz Sirije, u zavisnosti od navedenih razloga - objasnila je ta kancelarija.
Srbija Danas/Agencije