Шта ће сад Сиријци да раде? Више од 100.000 захтева за азил у егзилу у ЕУ на чекању: Поједине земље обуставиле обраду након пада режима Башара ал Асада
Више од 100.000 захтева за међународну заштиту које су упутили Сиријци у егзилу у ЕУ разматрају се у 27 земаља чланица Уније, према подацима које је у среду објавила агенције ЕУ за азил (ЕУАА).
Крајем октобра забележено је нешто више од 108.200 захтева на чекању за прву одлуку, а поред тога зна се да на одбијене захтеве може да се уложи жалба, саопштио је исти извор.
Ови подаци објављени су у тренутку када су власти више земаља чланица ЕУ, као што су Немачка, Италија, Шведска и Белгија објавиле да суспендују обраду захтева за азил Сиријаца после пада владе Башара ал Асада прошлог викенда.
Од почетка рата у Сирији више од половине становника побегло је из земље, односно 13 милиона људи, према агенцији УН за избеглице (УНХЦР).
Мада су суседне земље (Турска, Либан, Јордан, Египат...) примиле највећи део од шест милиона сиријских избеглица многи су такође побегли ка Европи.
У ЕУ Немачка је била прва земља прихвата, и ту се налази готово 800.000 сиријских избеглица или тражилаца азила, док је Шведска на другом месту. И у другим земљама чланицама ЕУ, Сиријци су на првом месту по питању захтева за азил.
Према Агенцији ЕУ за азил, број захтева који чекају на одлуку прве инстанце пао је за шест одсто за годину дана.
Захваљујући убрзању обраде захтева између јануара и октобра 128.500 Сиријаца добило је неки облик међународне заштите, од којих око 28 одсто (готово 35.000 случајева) је добило статус избеглца, према подацима те европске агенције.
Белгија, једна од земаља која је суспендовала разматрање захтева за азил особа из Сирије, каже да је око 35.000 Сиријаца добило заштиту на њеном тлу током протекле деценије. Француска је бројала 45.600 сиријских избеглица 2024. године.
Те две земље рекле су да се суочавају са око 4.500 нових захтева за азил који долазе од Сиријаца од почетка ове године, два пута више него Норвешка на пример.
Француско министарство унутрашњих послова саопштило је да ради на суспензији текућих захтева за азил који долазе из Сирије.
Француска канцеларија за заштиту избеглица и апатрида је касније саопштила да "пажљиво прати ситуацију у Сирији".
- Као и увек у случају ситуације која се развија у земљи порекла тражилаца азла то може довести до привременог прекида доношења одлука о некин захтевима за азил који долазе од особа из Сирије, у зависности од наведених разлога - објаснила је та канцеларија.
Србија Данас/Агенције