Šta je prouzrokovalo smrtonosne poplave u Španiji? Ovo je moguć odgovor - oglasili se španski stručnjaci (FOTO/VIDEO)
DANA je meteorološki fenomen specifičan za mediteranski region, poznat kao Depresión Aislada en Niveles Altos (izolovana visinska depresija). Ovaj sistem nastaje kada se hladan vazduh na visokoj nadmorskoj visini susretne sa toplim i vlažnim vazdušnim masama koje dolaze s Mediterana. Rezultat je intenzivno stvaranje kišnih oblaka koji mogu izazvati jake pljuskove, bujične poplave, oluje s gradom, pa čak i tornada.
Katastrofalne bujične poplave, koje su u Španiji odnele najmanje 95 života, prema najnovijim informacijama koje prenose svetski i špnaski mediji, uzrokovane su razornim vremenskim sistemom u kojem se susreću hladan i topao vazduh, stvarajući snažne kišne oblake.
Ovaj obrazac, za koji se veruje da postaje sve učestaliji zbog klimatskih promena, poznat je lokalno kao DANA, španska skraćenica za visinsku izolovanu depresiju. Za razliku od uobičajenih oluja ili nevremena, DANA se može formirati nezavisno od polarnih ili suptropskih mlaznih struja. Kada hladan vazduh duva iznad toplih voda Mediterana, to uzrokuje brzo podizanje toplijeg vazduha i formiranje gustih oblaka natopljenih vodom koji mogu ostati nad istim područjem satima, povećavajući njihovu razornu moć.
Meteorolozi kažu da ovaj događaj ponekad izaziva i velike gradonosne oluje i tornada, kao što je viđeno i dokumentovano ove sedmice.
Istočna i južna Španija su posebno podložne ovom fenomenu zbog pozicije između Atlantskog okeana i Mediteranskog mora. Topli, vlažni vazdušni masivi i hladni frontovi susreću se u regionu gde planine podstiču formiranje olujnih oblaka i padavina.
Ova DANA bila je jedna od tri najintenzivnije oluje takve vrste u poslednjih sto godina u regionu Valensije, rekao je Ruben del Kampo, portparol nacionalne meteorološke agencije Aemet.
- Prognoze su bile u skladu sa onim što se dogodilo. Ali u oblasti između Utiela i Čive, u provinciji Valensija, količina padavina premašila je 300 litara po kvadratnom metru. U toj zoni su se olujni sistemi formirali i kontinuirano obnavljali - objasnio je. Iako stručnjaci kažu da će biti potrebno vreme da se analiziraju svi podaci kako bi se utvrdilo da li je ova konkretna DANA uzrokovana klimatskim promenama, većina se slaže da povećanje temperature Mediterana, kao i topliji i vlažniji atmosferski uslovi, doprinose češćim ekstremnim epizodama.
- U budućnosti ćemo sve više svedočiti ovakvim bujičnim poplavama. Na ovim teškim padavinama i razornim poplavama su otisci klimatskih promena,“ rekla je Hana Klouk, profesorka hidrologije na Univerzitetu u Redingu. Dodala je da ni rane prognoze obilnih padavina nisu mnogo pomogle u sprečavanju smrtnih slučajeva i da ljudi moraju razumeti stvarnu opasnost.
- Samo reći ljudima da će biti dosta kiše nije dovoljno...Videli smo ljude koji su se dovodili u opasnost vozeći u poplavljenim ulicama, a količina vode je bila takva da je jednostavno preplavila ta mesta - objasnila je Klouk.
Pre nego što je termin DANA uveden početkom 2000-ih, svaka obilna kiša u jesen, karakteristična za mediteransku klimu, nazivana je "gota fria" (hladna kap) u Španiji i delovima Francuske. Ovaj naziv se i dalje često koristi u svakodnevnom govoru. Poreklo datira iz 1886. godine, kada su nemački naučnici uveli pojam "kaltlufttropfen", ili pad hladnog vazduha, za opis visinskog poremećaja bez vidljivog uticaja na površini.
Aemet ističe da je koncept "hladne kapi" zastareo i definiše DANA kao zatvorenu visinsku depresiju koja je postala izolovana i odvojena od povezane mlazne struje. Prema Aemet-u, DANA ponekad može ostati stacionarna ili čak kretati se unazad, od istoka ka zapadu.