Шта је проузроковало смртоносне поплаве у Шпанији? Ово је могућ одговор - огласили се шпански стручњаци (ФОТО/ВИДЕО)
ДАНА је метеоролошки феномен специфичан за медитерански регион, познат као Депресиóн Аислада ен Нивелес Алтос (изолована висинска депресија). Овај систем настаје када се хладан ваздух на високој надморској висини сусретне са топлим и влажним ваздушним масама које долазе с Медитерана. Резултат је интензивно стварање кишних облака који могу изазвати јаке пљускове, бујичне поплаве, олује с градом, па чак и торнада.
Катастрофалне бујичне поплаве, које су у Шпанији однеле најмање 95 живота, према најновијим информацијама које преносе светски и шпнаски медији, узроковане су разорним временским системом у којем се сусрећу хладан и топао ваздух, стварајући снажне кишне облаке.
Овај образац, за који се верује да постаје све учесталији због климатских промена, познат је локално као ДАНА, шпанска скраћеница за висинску изоловану депресију. За разлику од уобичајених олуја или невремена, ДАНА се може формирати независно од поларних или суптропских млазних струја. Када хладан ваздух дува изнад топлих вода Медитерана, то узрокује брзо подизање топлијег ваздуха и формирање густих облака натопљених водом који могу остати над истим подручјем сатима, повећавајући њихову разорну моћ.
Метеоролози кажу да овај догађај понекад изазива и велике градоносне олује и торнада, као што је виђено и документовано ове седмице.
Источна и јужна Шпанија су посебно подложне овом феномену због позиције између Атлантског океана и Медитеранског мора. Топли, влажни ваздушни масиви и хладни фронтови сусрећу се у региону где планине подстичу формирање олујних облака и падавина.
Ова ДАНА била је једна од три најинтензивније олује такве врсте у последњих сто година у региону Валенсије, рекао је Рубен дел Кампо, портпарол националне метеоролошке агенције Аемет.
- Прогнозе су биле у складу са оним што се догодило. Али у области између Утиела и Чиве, у провинцији Валенсија, количина падавина премашила је 300 литара по квадратном метру. У тој зони су се олујни системи формирали и континуирано обнављали - објаснио је. Иако стручњаци кажу да ће бити потребно време да се анализирају сви подаци како би се утврдило да ли је ова конкретна ДАНА узрокована климатским променама, већина се слаже да повећање температуре Медитерана, као и топлији и влажнији атмосферски услови, доприносе чешћим екстремним епизодама.
- У будућности ћемо све више сведочити оваквим бујичним поплавама. На овим тешким падавинама и разорним поплавама су отисци климатских промена,“ рекла је Хана Клоук, професорка хидрологије на Универзитету у Редингу. Додала је да ни ране прогнозе обилних падавина нису много помогле у спречавању смртних случајева и да људи морају разумети стварну опасност.
- Само рећи људима да ће бити доста кише није довољно...Видели смо људе који су се доводили у опасност возећи у поплављеним улицама, а количина воде је била таква да је једноставно преплавила та места - објаснила је Клоук.
Пре него што је термин ДАНА уведен почетком 2000-их, свака обилна киша у јесен, карактеристична за медитеранску климу, називана је "гота фриа" (хладна кап) у Шпанији и деловима Француске. Овај назив се и даље често користи у свакодневном говору. Порекло датира из 1886. године, када су немачки научници увели појам "kaltlufttropfen", или пад хладног ваздуха, за опис висинског поремећаја без видљивог утицаја на површини.
Аемет истиче да је концепт "хладне капи" застарео и дефинише ДАНА као затворену висинску депресију која је постала изолована и одвојена од повезане млазне струје. Према Аемет-у, ДАНА понекад може остати стационарна или чак кретати се уназад, од истока ка западу.