PUTINOV PLAN ZA KIMA: Zapad treba da se plaši susreta ruskog lidera sa severnokorejskim kolegom?! Evo šta se krije iza posete u "ZADNJI MINUT"
Ruski predsednik Vladimir Putin sastao se sa severnokorejskim kolegom Kimom Džong Unom, a od njihove posete – druge šefa ruske države Pjongjagu u istoriji njihovih odnosa – očekuje se “više konkretnih rezultata, a ne samo prijateljski razgovor”.
U Pjongjangu, priređen je svečani doček ruskog predsednika, koji je tu poslednji put bio 2000. Ulice severnokorejske prestonice ukrašene su ruskim zastavama i Putinovim portretima. Slike koje je podelila ruska agencija “RIA novosti” prikazuju baner za dobrodošlicu Putinu duž autoputa, uz severnokorejske propagandne plakate.
“Prijateljstvo između Severne Koreje i Rusije je večno”, piše na jednom od banera kod Međunarodnog aerodroma Sunan u Pjongjangu.
“Srdačno pozdravljamo druga ruskog predsednika Vladimira Vladimiroviča Putina”, navodi drugi.
Kako piše BBC, to što je Putinova “prijateljska državna poseta” Severnoj Koreji potvrđena "u zadnji minut", može da bude signal želje da se zadrži kontrola nad narativom. I Rusija i Severna Koreja su izopštene države, obe pod teškim međunarodnim sankcijama i obe protiv američke “hegemonije”. I Putin i Kim vide potencijalne koristi od bliskih odnosa, navodi BBC, dodajući da je njihov “brak sklopljen u geopolitičkim realnostima 2023”.
- Očekivao bih neki konkretniji rezultat posete, a ne samo prijateljski razgovor… Rusija je sada čak pod više sankcija od Severne Koreje, tako da ako krši međunarodne kaznene mere, šta može da pretrpi više od onoga što joj je već nametnuto zbog agresivnih akcija u Ukrajini? – rekao je za VOA Aleksej Muravjov, stručnjak strateških studija Univerziteta Kurtin, dodajući da će Rusija "možda pokazati srednji prst Zapadu" tako što će postepeno slabiti sankcije protiv Severne Koreje.
Šta Putin želi od Kima i da li će to dobiti?
Na prvom mestu, Putinu je potrebna municija da održi svoju ratnu mašineriju u Ukrajini, piše BBC, a Severna Koreja ima ogromnu odbrambenu industriju sa proizvodnim kapacitetima velikih razmera.
Sa ratom u Ukrajini koji je ušao u svoju treću godinu, Pjongjang bi mogao da se pokaže kao neprocenjiv izvor municije za Moskvu.
SAD tvrde još od septembra 2022. da Pjongjang prodaje artiljeriju Rusiji, a prošle jeseni je savetnik nacionalne bezbednosti Džejk Saliven rekao da pregovori o oružju između dve zemlje “aktivno napreduju”. Nezavisni posmatrači utvrdili su da se na ukrajinskom ratištu koristi severnokorejsko oružje, što je potvrdilo navode američke vlade, piše VOA.
- Moramo se setiti da je on (Putin) započeo ovaj odnos (sa Kimom) zasnovan na njegovoj potrebi za artiljerijom, municijom i raketama za svoju invaziju na Ukrajinu i on će imati te potrebe neko vreme – rekao je Brus Benet, analitičar korporacije RAND.
- Rusija dobija mnogo jeftinog oružja, uključujući balističke projektile – rekao je stručnjak za Severnu Koreju sa Instituta Midlberi Džefri Luis..
Šta bi Kim mogao da dobije od Putina?
Putin bi mogao da iskoristi posetu Severnoj Koreji da naglasi dalju podršku satelitskom programu te zemlje.
Od Kimove posete Rusiji prošlog septembra, Severna Koreja lansirala je dva satelita. Iako najnovije lansiranje nije uspelo, analitičari kažu da to što Pjongjang koristi novu vrstu rakete sugeriše da je imao pomoć Moskve.
Artjom Lukin, profesor ruskog Dalekoistočnog federalnog univerziteta, rekao je da se čini da je "Rusija jedina velika sila koja može da Severnoj Koreji obezbedi neke resurse zbog kojih bi se osećala bezbedno". On je za VOA rekao da je nemoguće znati da li će proširena saradnja dve zemlje nadživeti rat u Ukrajini, ali je sugerisao da je ovde možda reč o dugoročnim interesima.
- Može se reći da odnosi Rusije i Severne Koreje predstavljaju de fakto svrstavanje. Ne znamo da li će to dovesti do konkretnog saveza, ali ne bih to isključio – rekao je on.
Šta je rekla Moskva?
Pomoćnik šefa ruske države Jurij Ušakov rekao je da je tokom dvodnevne Putinove posete planirano potpisivanje sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu, koji predviđa nastavak saradnje u oblasti međunarodne politike, ekonomije i bezbednosti.
- Sporazum će slediti sve fundamentalne principe međunarodnog prava, neće biti provokativnog karaktera, neće biti usmeren ni protiv jedne zemlje, već će biti usmeren na obezbeđivanje veće stabilnosti u regionu severoistočne Azije - rekao je Ušakov.
On je dodao da će Putin i Kim razgovarati o bezbednosnim pitanjima, kao i o saradnji u privredi, energetici, transportu i poljoprivredi.
Putin je u pismu objavljenom pred put u severnokorejskim državnim medijima pohvalio Severnu Koreju za "čvrstu podršku" Moskvi u ratu u Ukrajini. Naveo je i da je Rusija uvek podržavala i podržavaće DNRK i "herojski korejski narod u suprotstavljanju agresivnom Zapadu".
Južna Koreja motri na posetu
Vest o Putinovoj poseti je skoro na svim naslovnim stranama medija u Seulu u Južnoj Koreji.
“Putin će danas posetiti Severnu Koreju. Da li će obaviti opasnu razmenu?”, navodi “JongAng dejli”.
Kako iz Seula piše za BBC Šaima Halil, Južna Koreja sa zebnjom posmatra ovu posetu jer se otvara pitanje njenog značaja za sve napetije međukorejske odnose. Južnokorejska vojska saopštila je juče da je ispalila pucnje upozorenja kad je 20-30 severnokorejskih vojnika greškom prešlo demarkacionu liniju, u drugom takvom incidentu za svega nedelju dana. Prethodno su iz Severne Koreje u Južnu stizali baloni sa smećem, stotine njih. Zbog toga je Seul raskinuo svoj vojni sporazum sa Pjongjangom iz 2018. i nastavio sa emitovanjem propagande preko zvučnika na granici što Sever vidi kao čin rata, navodi BBC.
Jedan analitičar rekao je BBC-u da je Pjongjang do sada pokazao suzdržanost u reakciji na poslednji potez Seula zbog Putinove posete, ali pravo je pitanje šta će uslediti posle i kako će se Kim ponašati prema južnom susedu.
Odnosi dve zemlje
Rusija je decenijama bila jedan od najvažnijih ekonomskih i vojnih saveznika Severne Koreje, uz Kinu. Ali, ti odnosi su ponekad bili i napeti.
Rusija je stalna članica SB UN sa pravom veta i 2017. je podržala međunarodne sankcije zbog razvoja nuklearnog oružja u Severnoj Koreji. Od tada, Putin i Kim su pronalazili razloge da sarađuju, dok vode kampanju protiv uticaja Zapada, piše VOA.
Nakon što je 2019. napustio razgovore sa SAD, Kim je značajno proširio nuklearni arsenal čiji cilj je, kako tvrdi, odvraćanje Amerike i njenih regionalnih saveznika. Putin je u međuvremenu pokrenuo invaziju na Ukrajinu 2022, od kada se bori sa ukrajinskim snagama koje uživaju zapadnu podršku.
Ubrzo nakon početka ruske invazije, Kim je postao tek jedan od šačice svetskih lidera koji su podržali Putinov rat.
Izvor: Srbija Danas/Blic