ПУТИНОВ ПЛАН ЗА КИМА: Запад треба да се плаши сусрета руског лидера са севернокорејским колегом?! Ево шта се крије иза посете у "ЗАДЊИ МИНУТ"
Руски председник Владимир Путин састао се са севернокорејским колегом Кимом Џонг Уном, а од њихове посете – друге шефа руске државе Пјонгјагу у историји њихових односа – очекује се “више конкретних резултата, а не само пријатељски разговор”.
У Пјонгјангу, приређен је свечани дочек руског председника, који је ту последњи пут био 2000. Улице севернокорејске престонице украшене су руским заставама и Путиновим портретима. Слике које је поделила руска агенција “РИА новости” приказују банер за добродошлицу Путину дуж аутопута, уз севернокорејске пропагандне плакате.
“Пријатељство између Северне Кореје и Русије је вечно”, пише на једном од банера код Међународног аеродрома Сунан у Пјонгјангу.
“Срдачно поздрављамо друга руског председника Владимира Владимировича Путина”, наводи други.
Како пише BBC, то што је Путинова “пријатељска државна посета” Северној Кореји потврђена "у задњи минут", може да буде сигнал жеље да се задржи контрола над наративом. И Русија и Северна Кореја су изопштене државе, обе под тешким међународним санкцијама и обе против америчке “хегемоније”. И Путин и Ким виде потенцијалне користи од блиских односа, наводи BBC, додајући да је њихов “брак склопљен у геополитичким реалностима 2023”.
- Очекивао бих неки конкретнији резултат посете, а не само пријатељски разговор… Русија је сада чак под више санкција од Северне Кореје, тако да ако крши међународне казнене мере, шта може да претрпи више од онога што јој је већ наметнуто због агресивних акција у Украјини? – рекао је за ВОА Алексеј Муравјов, стручњак стратешких студија Универзитета Куртин, додајући да ће Русија "можда показати средњи прст Западу" тако што ће постепено слабити санкције против Северне Кореје.
Шта Путин жели од Кима и да ли ће то добити?
На првом месту, Путину је потребна муниција да одржи своју ратну машинерију у Украјини, пише BBC, а Северна Кореја има огромну одбрамбену индустрију са производним капацитетима великих размера.
Са ратом у Украјини који је ушао у своју трећу годину, Пјонгјанг би могао да се покаже као непроцењив извор муниције за Москву.
САД тврде још од септембра 2022. да Пјонгјанг продаје артиљерију Русији, а прошле јесени је саветник националне безбедности Џејк Саливен рекао да преговори о оружју између две земље “активно напредују”. Независни посматрачи утврдили су да се на украјинском ратишту користи севернокорејско оружје, што је потврдило наводе америчке владе, пише ВОА.
- Морамо се сетити да је он (Путин) започео овај однос (са Кимом) заснован на његовој потреби за артиљеријом, муницијом и ракетама за своју инвазију на Украјину и он ће имати те потребе неко време – рекао је Брус Бенет, аналитичар корпорације РАНД.
- Русија добија много јефтиног оружја, укључујући балистичке пројектиле – рекао је стручњак за Северну Кореју са Института Мидлбери Џефри Луис..
Шта би Ким могао да добије од Путина?
Путин би могао да искористи посету Северној Кореји да нагласи даљу подршку сателитском програму те земље.
Од Кимове посете Русији прошлог септембра, Северна Кореја лансирала је два сателита. Иако најновије лансирање није успело, аналитичари кажу да то што Пјонгјанг користи нову врсту ракете сугерише да је имао помоћ Москве.
Артјом Лукин, професор руског Далекоисточног федералног универзитета, рекао је да се чини да је "Русија једина велика сила која може да Северној Кореји обезбеди неке ресурсе због којих би се осећала безбедно". Он је за ВОА рекао да је немогуће знати да ли ће проширена сарадња две земље надживети рат у Украјини, али је сугерисао да је овде можда реч о дугорочним интересима.
- Може се рећи да односи Русије и Северне Кореје представљају де факто сврставање. Не знамо да ли ће то довести до конкретног савеза, али не бих то искључио – рекао је он.
Шта је рекла Москва?
Помоћник шефа руске државе Јуриј Ушаков рекао је да је током дводневне Путинове посете планирано потписивање споразума о свеобухватном стратешком партнерству, који предвиђа наставак сарадње у области међународне политике, економије и безбедности.
- Споразум ће следити све фундаменталне принципе међународног права, неће бити провокативног карактера, неће бити усмерен ни против једне земље, већ ће бити усмерен на обезбеђивање веће стабилности у региону североисточне Азије - рекао је Ушаков.
Он је додао да ће Путин и Ким разговарати о безбедносним питањима, као и о сарадњи у привреди, енергетици, транспорту и пољопривреди.
Путин је у писму објављеном пред пут у севернокорејским државним медијима похвалио Северну Кореју за "чврсту подршку" Москви у рату у Украјини. Навео је и да је Русија увек подржавала и подржаваће ДНРК и "херојски корејски народ у супротстављању агресивном Западу".
Јужна Кореја мотри на посету
Вест о Путиновој посети је скоро на свим насловним странама медија у Сеулу у Јужној Кореји.
“Путин ће данас посетити Северну Кореју. Да ли ће обавити опасну размену?”, наводи “ЈонгАнг дејли”.
Како из Сеула пише за BBC Шаима Халил, Јужна Кореја са зебњом посматра ову посету јер се отвара питање њеног значаја за све напетије међукорејске односе. Јужнокорејска војска саопштила је јуче да је испалила пуцње упозорења кад је 20-30 севернокорејских војника грешком прешло демаркациону линију, у другом таквом инциденту за свега недељу дана. Претходно су из Северне Кореје у Јужну стизали балони са смећем, стотине њих. Због тога је Сеул раскинуо свој војни споразум са Пјонгјангом из 2018. и наставио са емитовањем пропаганде преко звучника на граници што Север види као чин рата, наводи BBC.
Један аналитичар рекао је BBC-u да је Пјонгјанг до сада показао суздржаност у реакцији на последњи потез Сеула због Путинове посете, али право је питање шта ће уследити после и како ће се Ким понашати према јужном суседу.
Односи две земље
Русија је деценијама била један од најважнијих економских и војних савезника Северне Кореје, уз Кину. Али, ти односи су понекад били и напети.
Русија је стална чланица СБ УН са правом вета и 2017. је подржала међународне санкције због развоја нуклеарног оружја у Северној Кореји. Од тада, Путин и Ким су проналазили разлоге да сарађују, док воде кампању против утицаја Запада, пише ВОА.
Након што је 2019. напустио разговоре са САД, Ким је значајно проширио нуклеарни арсенал чији циљ је, како тврди, одвраћање Америке и њених регионалних савезника. Путин је у међувремену покренуо инвазију на Украјину 2022, од када се бори са украјинским снагама које уживају западну подршку.
Убрзо након почетка руске инвазије, Ким је постао тек један од шачице светских лидера који су подржали Путинов рат.
Извор: Србија Данас/Блиц