ŠTA SE TAČNO DESILO SA AMERIKOM? Tramp rekao da je "sve pod kontrolom", pa za mesec dana SAD postale epicentar pandemije
Dani su prolazili, i uprkos pritužbama stručnjaka i vladinih kritičara, Tramp je insistirao na tome da će virus "nestati" kao čudom.
Dan nakon što su SAD potvrdile svoj prvi slučaj korona virusa, u januaru, predsednik Donald Tramp je sa foruma u Davosu saopštio da je situacija pod kontrolom.
Opšta borba na tržištu za respiratore: Amerika naručila 17.000 aparata koji može spasiti ljudske živote
AMERIKANCI PROLAZE KROZ PAKAO: Čak i kada bi se sprovele sve mere umrlo bi više od 80.000 ljudi od KORONE! (VIDEO)
Broj je premašio 700.000: Kina odahnula, Evropa i Amerika tonu u krizu
- To je osoba koja je stigla iz Kine i sve imamo pod kontrolom. Sve će biti u redu - rekao je on.
Dani su prolazili, i uprkos pritužbama stručnjaka i vladinih kritičara, Tramp je insistirao na tome da će virus čudom "nestati".
- Rizik za Amerikance je i dalje veoma nizak. Kada imate 15 ljudi... za nekoliko dana će spasti i približiti se nuli. Uradili smo veoma dobar posao - rekao je Tramp 26. januara.
Nije prošlo ni mesec i po dana kada je jedna od najmoćnijih zemalja sveta postala epicentar pandemije Covid-19.
Ove nedelje su SAD sa više od 4.000 smrtnih slučajeva prestigle Kinu po broju umrlih. Sama Bela kuća sada procenjuje da bi broj mrtvih na kraju mogao da bude između 100.000 i 200.000.
Šta se tačno desilo?
Krajem januara je Tramp naložio potpredsedniku Majku Pensu da vodi radnu grupu za upravljanje epidemijom, a 2. februara vlada je preduzela prvu veliku meru kada je donela zabranu ulaska u SAD za strance koji su u poslednjih 14 dana posetili Kinu.
To je odluka kojoj predsednik pripisuje činjenicu da je spasio brojne živote.
- Dugo je trebalo da politički lideri i federalni zvaničnici shvate da je to ozbiljan problem sa kojim su morali da se suoče. Vreme je igralo protiv svega što su SAD učinile - rekao je Džeremi Jud, specijalista za zdravstvenu politiku i dekan Univerzitetske škole za humanističke nauke iz Minesote.
Predsednik je 12. marta iz Ovalne sobe održao govor u kom je saopštio da zabranjuje putovanja sa Evropom, a ta odluka se odnosila samo na strance. BBC navodi da je u nekoliko navrata uočeno da su tvrdnje SAD bile takve da su minimizirale situaciju, iako su informacije bile u suprotnosti sa onim što je tvrdila Svetska zdravstvena organizacija.
Tramp je inače 22. januara tvrdio da je sve pod kontrolom, onda je 10. februara sa 11 potvrđenih slučajeva naveo da će sve biti gotovo do aprila. Šesnaest dana kasnije je tvrdio da SAD razvijaju vakcinu velikom brzinom, a onda 25. marta naveo da će granice uskoro da budu otvorene. Pre dva dana je rekao da će SAD do juna da budu na putu za oporavak.
Testiranje
Pored nedostatka jasnog liderstva, jedan od velikih problema, je "neuspeh" sistema da otkrije nove slučajeve u zemlji.
- Veliki deo krivce pripada odloženom testiranju u SAD. Bili smo na straži, gledali kako se pandemija razvija, bez mogućnosti testiranja i dentifikacije slučajeva ranije pirom SAD - kaže Tomas Caj, hirurg i istraživač zdravstvene politike na Harvardu.
Paralelno sa tim problemom i upitim rukovodstvom Bele kuće, razni guverneri su počeli da preuzimaju situaciju.
Jedna od teritorija koja je ranije preduzela državne mere bila je Kalifornija, s ograničenjem u pogledu socijalnog distanciranja i naredbom da se zatvore prodavnice u kojima se ne prodaju neophodne stvari.
- Kalifornija je dobar primer gde su koordinisani napori pomogli da se obuzda širenje zaraze - kaže stručnjak.
Eksperti zapravo veruju da s obzirom na ovo SAD nemaju jednu "krivu" epidemije, već 50 različitih.
Iako u zemlji postoji Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, svaka država ima svoju infrastrukturu javnog zdravlja.
U ovako komplikovanoj situaciji, stručnjaci apeluju na još akcije.
Sam Tramp upozorio je da Ameriku čekaju izuzetno teške dve nedelje.