ШТА СЕ ТАЧНО ДЕСИЛО СА АМЕРИКОМ? Трамп рекао да је "све под контролом", па за месец дана САД постале епицентар пандемије
Дани су пролазили, и упркос притужбама стручњака и владиних критичара, Трамп је инсистирао на томе да ће вирус "нестати" као чудом.
Дан након што су САД потврдиле свој први случај корона вируса, у јануару, председник Доналд Трамп је са форума у Давосу саопштио да је ситуација под контролом.
Општа борба на тржишту за респираторе: Америка наручила 17.000 апарата који може спасити људске животе
АМЕРИКАНЦИ ПРОЛАЗЕ КРОЗ ПАКАО: Чак и када би се спровеле све мере умрло би више од 80.000 људи од КОРОНЕ! (ВИДЕО)
Број је премашио 700.000: Кина одахнула, Европа и Америка тону у кризу
- То је особа која је стигла из Кине и све имамо под контролом. Све ће бити у реду - рекао је он.
Дани су пролазили, и упркос притужбама стручњака и владиних критичара, Трамп је инсистирао на томе да ће вирус чудом "нестати".
- Ризик за Американце је и даље веома низак. Када имате 15 људи... за неколико дана ће спасти и приближити се нули. Урадили смо веома добар посао - рекао је Трамп 26. јануара.
Није прошло ни месец и по дана када је једна од најмоћнијих земаља света постала епицентар пандемије Covid-19.
Ове недеље су САД са више од 4.000 смртних случајева престигле Кину по броју умрлих. Сама Бела кућа сада процењује да би број мртвих на крају могао да буде између 100.000 и 200.000.
Шта се тачно десило?
Крајем јануара је Трамп наложио потпредседнику Мајку Пенсу да води радну групу за управљање епидемијом, а 2. фебруара влада је предузела прву велику меру када је донела забрану уласка у САД за странце који су у последњих 14 дана посетили Кину.
То је одлука којој председник приписује чињеницу да је спасио бројне животе.
- Дуго је требало да политички лидери и федерални званичници схвате да је то озбиљан проблем са којим су морали да се суоче. Време је играло против свега што су САД учиниле - рекао је Џереми Јуд, специјалиста за здравствену политику и декан Универзитетске школе за хуманистичке науке из Минесоте.
Председник је 12. марта из Овалне собе одржао говор у ком је саопштио да забрањује путовања са Европом, а та одлука се односила само на странце. BBC наводи да је у неколико наврата уочено да су тврдње САД биле такве да су минимизирале ситуацију, иако су информације биле у супротности са оним што је тврдила Светска здравствена организација.
Трамп је иначе 22. јануара тврдио да је све под контролом, онда је 10. фебруара са 11 потврђених случајева навео да ће све бити готово до априла. Шеснаест дана касније је тврдио да САД развијају вакцину великом брзином, а онда 25. марта навео да ће границе ускоро да буду отворене. Пре два дана је рекао да ће САД до јуна да буду на путу за опоравак.
Тестирање
Поред недостатка јасног лидерства, један од великих проблема, је "неуспех" система да открије нове случајеве у земљи.
- Велики део кривце припада одложеном тестирању у САД. Били смо на стражи, гледали како се пандемија развија, без могућности тестирања и дентификације случајева раније пиром САД - каже Томас Цај, хирург и истраживач здравствене политике на Харварду.
Паралелно са тим проблемом и упитим руководством Беле куће, разни гувернери су почели да преузимају ситуацију.
Једна од територија која је раније предузела државне мере била је Калифорнија, с ограничењем у погледу социјалног дистанцирања и наредбом да се затворе продавнице у којима се не продају неопходне ствари.
- Калифорнија је добар пример где су координисани напори помогли да се обузда ширење заразе - каже стручњак.
Експерти заправо верују да с обзиром на ово САД немају једну "криву" епидемије, већ 50 различитих.
Иако у земљи постоји Центар за контролу и превенцију болести, свака држава има своју инфраструктуру јавног здравља.
У овако компликованој ситуацији, стручњаци апелују на још акције.
Сам Трамп упозорио је да Америку чекају изузетно тешке две недеље.