ŠTANCUJU SE TEORIJE Misterija trese svet - zašto Si Đinping ne dolazi na samit G20? Ovo je prilično intrigantno
Pitanje je kako će se formulisati završni dokument i šta će on, između redova, uspeti da poruči?
Dugo već nije počinjao tekst sličnom vesti: španski premijer Pedro Sančes neće doći na samit G20 u Nju Delhi jer je pozitivan na kovid-19. Loš razvoj jer je Madrid pozvan da bude poseban gost. Verovatno mu nije preterano žao jer kod kuće teku osetljivi pregovori o formiranju vlade s prevrtljivim Kataloncima.
Ko će doći, a ko neće, važna je tema ovogodišnjeg sastanka na vrhu 19 najvećih svetskih ekonomija i EU koje čine dve trećine svetske populacije i 85 posto globalnog BDP-a. Od ovog samita i Afrička unija biće stalna članica. Ruski predsednik Vladimir Putin, nije došao ni prošle godine u Indoneziju pa ga ni ove nismo očekivali.
OVO JE GLAVNI FOKUS SAD Otkriveno o čemu će Bajden najviše da insistira na Samitu G20
"PRESUDILI SU NJIHOVI SOPSTVENI RASPOREDI" Peskov demantovao tvrdnje da su Putin i Si koordinirali odluku da ne učestvuju na samitu G20
DRAMA U BELOJ KUĆI Prva dama SAD pozitivna na koronavirus, da li će Bajden uopšte putovati na Samit G20?
Iznenadio je sve kineski lider Si Đinping koji je, nakon što je prisustvovao samitu BRIKS-a u Republici Južnoj Africi, odlučio da ne dođe u Indiju. Šalje premijera, Li Kećanga, osobu od njegovog poverenja, ali svima je jasno da bez cara nema dogovora. Američko delegacija je unapred objavila da se predsednik Džo Bajden s njim neće sastati.
Svetski mediji se zabavljaju teorijama, da, možda i zavere o razlozima zbog kojih je Si odlučio da ne dođe. Indija može biti razlog jer tako narušava globalni utisak uspešnosti predsedanja vlade premijera Narendre Modija.
Svojatanje vodenog područja
Nju Delhi je oštro protestovao pre nekoliko dana jer je Narodna Republika Kina objavila mapu kojim svojata vodeno područje Južnog kineskog mora i teritoriju na Himalajima oko kojeg postoji spor s Indijom. Neki će čak ići tako daleko pa reći da tako daje podršku svom savezniku Putinu. Spekuliše se da je to zato što će malo državnika doći na njegov samit povodom desete godišnjice lansiranja strategijskog projekta Pojas i put u oktobru. Realnima se čine spekulacije o pokušaju da izbegne pitanja o koracima kojima vlada namerava da stabilizuje kinesku ekonomiju i o ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Želi društvo Juga
Objava kineske vlade da će, dok traje samit, predsednik Zambije Hakainde Hičilema posetiti Sija, daje prostora razmišljanju da šef Kineske komunističke partije ne želi društvo izvan zajednice globalnog juga. Karišma Vasvani, kolumnista Blumberga, upozorava da ćemo zbog Sijeve odsutnosti "malo manje razumeti Kinu i morati da se oslanjamo na karte Beijinga/Pekinga da bismo saznali kako Kina vidi svet.
To čini angažman mnogo težim, u vreme kada nam je potrebniji više nego ikada." Zanimljivo je da je vlada u Beijingu u četvrtak objavila da proširuje zabranu korištenja Ajfona zaposlenima vlade, zbog čega su deonice Epla odmah pale gotovo 3 posto - ukupni je gubitak tržišne kapitalizacije, dosad, 190 milijardi dolara.
Jednako je važno i pitanje završnog dokumenta. Pre nešto manje od godinu dana, na samitu u Indoneziji, vlada Džakarte je uspela da ispregovara zajedničko stajalište u kojem je, diplomatskim jezikom, osuđena agresija na Ukrajinu uz izuzeća nekih članica koje se nisu imenovale. Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova, rekao je da će Rusija blokirati konačnu deklaraciju s ovomesečnog samita G20 ako ne bude odražavala stav Moskve o Ukrajini i drugim krizama. Šef ruske diplomatije pre dolaska je optužio Zapad zbog podrivanja međunarodnih institucija nametanjem vlastitog dnevnog reda.
Lavrov je predložio da predsedništvo G20 objavi neobvezujuće saopštenje ako se na sastanku G20 ne uspe da postigne konsenzus.
- Druga opcija je da se usvoji dokument koji se fokusira na konkretne odluke u sferi nadležnosti G20, a za ostalo neka svako istupa u svoje ime - rekao je Lavrov.
G20 je osnovan u doba globalne finansijske krize kako bi koordinisao napore u borbi protiv teškoća i nije se, do prošle godine, uključivao u geopolitičke rasprave. Važna digresija: Raul Gandi, lider indijske opozicije, rekao je, kako prenosi Hindustan Times, da deli stavove vlade prema Rusiji i Ukrajini.
Novo normalno
Evropa mora da se suoči s novim normalnim, piše Henri Foj u The Financial Timesu. Teme od naročitog interesa Evropi, koordinisani pristup globalnom zagrevanju i načelni stav prema ruskoj agresiji na Ukrajinu, domena su najvećeg razilaženja stavova učesnica. Pregovarači ne gledaju jednako na postupno smanjenje upotrebe fosilnih goriva, povećanje ciljeva obnovljive energije i smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Interes je izazvala američka ministarka Dženet Jelen, koja se s Đinom Rajmondo, ministarkom trgovine, nadmeće za položaj najmoćnije žene administracije.