Sud blokirao prebacivanje migranata u Albaniju: Veliki udarac za Đorđu Meloni i italijansku vladu
Italijanski sud naložio povratak migranata iz Albanije u Italiju, dok vlada planira žalbu na ovu presudu. Premijerka Meloni se suočava sa novim izazovima u vezi sa migracionom politikom.
Sud u Rimu blokirao prebacivanje migranata u Albaniju
Sud u Rimu naložio je da se grupa migranata koje je Italija prebacila u prihvatne centre u Albaniji vrati natrag u Italiju.
Ova odluka predstavlja značajan izazov za italijansku vladu, koja, uprkos presudi, planira da nastavi sa svojim spornim planom za preusmeravanje tražilaca azila u inostranstvo, uključujući i žalbu na ovu sudsku odluku.
Udarac planovima italijanske vlade
Odluka suda može potencijalno zadati veliki udarac projektu premijerke Đorđe Meloni, čiji je cilj bio smeštaj migranata u Albaniji, a koji su pokupljeni na moru van teritorije EU. Ovaj plan je zamišljen kao mera za odvraćanje migranata od pomorskog prelaza u Italiju, piše Rojters.
Reakcija premijerke Meloni
Meloni je sazvala sednicu vlade za ponedeljak kako bi donela odluku o odgovoru na donetu presudu. Tokom posete Libanu, premijerka je odluku suda nazvala "predrasudama", naglašavajući da je na njenoj vladi da odredi koje su zemlje bezbedne, a koje nisu. Izjavila je da će se raditi na novim pravilima za rešavanje pitanja smeštaja migranata.
Bezbedne zemlje i pravne posledice
Prema presudi suda, 12 migranata iz albanskog objekta u Đaderu mora biti vraćeno u Italiju, jer se njihove zemlje porekla, Egipat i Bangladeš, ne mogu smatrati bezbednim.
Meloni je dodala da je uverena da će odluka suda biti poništena, a ako bude potrebno, italijanska vlada će podneti žalbu Vrhovnom sudu.
Klasifikacija bezbednih zemalja
Italijanska vlada klasifikuje samo migrante iz 22 države kao bezbedne, a Egipat i Bangladeš nisu među njima. U nedavnoj presudi Evropskog suda pravde (ECJ), na koju se pozvao sud u Rimu, navodi se da zemlja van EU ne može biti proglašena sigurnom, osim ako se cela njena teritorija ne smatra slobodnom od opasnosti.
Pravo migranata na vraćanje u Italiju
Predsednica suda, Lusijana Sanđovani, je prilikom objavljivanja odluke dodala da migranti imaju "pravo da budu dovedeni u Italiju". Takođe, naglašeno je da pritvori nisu predviđeni u primeni principa obavezujućih za nacionalne sudove, koji su izneti u nedavnoj presudi ECJ.
Prevoz migranata nazad u Italiju
Migranti će u subotu biti prevezeni brodom nazad u Italiju, rekao je italijanski zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman.
Ova situacija ukazuje na kompleksnost pitanja migracija i izazove sa kojima se suočava italijanska vlada u pokušaju da upravlja ovom krizom.