Суд блокирао пребацивање миграната у Албанију: Велики ударац за Ђорђу Мелони и италијанску владу
Италијански суд наложио повратак миграната из Албаније у Италију, док влада планира жалбу на ову пресуду. Премијерка Мелони се суочава са новим изазовима у вези са миграционом политиком.
Суд у Риму блокирао пребацивање миграната у Албанију
Суд у Риму наложио је да се група миграната које је Италија пребацила у прихватне центре у Албанији врати натраг у Италију.
Ова одлука представља значајан изазов за италијанску владу, која, упркос пресуди, планира да настави са својим спорним планом за преусмеравање тражилаца азила у иностранство, укључујући и жалбу на ову судску одлуку.
Ударац плановима италијанске владе
Одлука суда може потенцијално задати велики ударац пројекту премијерке Ђорђе Мелони, чији је циљ био смештај миграната у Албанији, а који су покупљени на мору ван територије ЕУ. Овај план је замишљен као мера за одвраћање миграната од поморског прелаза у Италију, пише Ројтерс.
Реакција премијерке Мелони
Мелони је сазвала седницу владе за понедељак како би донела одлуку о одговору на донету пресуду. Током посете Либану, премијерка је одлуку суда назвала "предрасудама", наглашавајући да је на њеној влади да одреди које су земље безбедне, а које нису. Изјавила је да ће се радити на новим правилима за решавање питања смештаја миграната.
Безбедне земље и правне последице
Према пресуди суда, 12 миграната из албанског објекта у Ђадеру мора бити враћено у Италију, јер се њихове земље порекла, Египат и Бангладеш, не могу сматрати безбедним.
Мелони је додала да је уверена да ће одлука суда бити поништена, а ако буде потребно, италијанска влада ће поднети жалбу Врховном суду.
Класификација безбедних земаља
Италијанска влада класификује само мигранте из 22 државе као безбедне, а Египат и Бангладеш нису међу њима. У недавној пресуди Европског суда правде (ЕЦЈ), на коју се позвао суд у Риму, наводи се да земља ван ЕУ не може бити проглашена сигурном, осим ако се цела њена територија не сматра слободном од опасности.
Право миграната на враћање у Италију
Председница суда, Лусијана Санђовани, је приликом објављивања одлуке додала да мигранти имају "право да буду доведени у Италију". Такође, наглашено је да притвори нису предвиђени у примени принципа обавезујућих за националне судове, који су изнети у недавној пресуди ЕЦЈ.
Превоз миграната назад у Италију
Мигранти ће у суботу бити превезени бродом назад у Италију, рекао је италијански званичник, који је желео да остане анониман.
Ова ситуација указује на комплексност питања миграција и изазове са којима се суочава италијанска влада у покушају да управља овом кризом.